Explorıng audıo-vısual perceptıons of students wıthattentıon defıcıt hyperactıvıty dısorder (ADHD)ın ınformal learnıng envıronments
Dıkkat eksıklığı ve hıperaktıvıte bozukluğu (DEHB) olanöğrencilerin resmî olmayan öğrenme ortamlarındakigörsel-işitsel algılarının araştırılması
  1. Tez No: 972562
  2. Yazar: CEREN ŞAHMARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA YILMAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Mimarlık, Interior Design and Decoration, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, İ.D. Bilkent Üniversitesi kampüsündeki resmi olmayan öğrenme ortamlarında öğrencilerin görsel-işitsel algılarını incelemekte ve özellikle Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanısı konmuş öğrenciler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Grounded Teori yaklaşımı benimsenerek, öğrencilerin duyusal çevrelerini nasıl deneyimlediklerini ve yorumladıklarını derinlemesine anlamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler (ISO/TS 12913-2:2018 standardı Yöntem C'ye göre gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, nitel verileri desteklemek amacıyla yapılandırılmış anketler (Yöntem A) ve yerinde yapılanA ağırlıklı Eşdeğer ses düzeyi ölçümleri (LAeq) kullanılarak hem öznel hem de nesnel akustik veriler toplanmıştır. Bu çalışma Müsaitlik yöntemi (Convinience sampling method) kullanılarak eşit sayıda 10 DEHB'li ve 10 DEHB'siz olmak üzere toplamda 20 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Kampüs içerisindeki, bireysel çalışmaya ve sosyal etkileşime olanak sağlayan çeşitli akustik ve mekânsal özelliklere sahip dört resmi olmayan öğrenme alanı araştırmaya dahil edilmiştir. Sonuçlar, DEHB'li öğrencilerin duyusal uyarıcılara karşı daha hassas olduklarını ve ortamları daha kaotik, dikkat dağıtıcı ve daha az dinlendirici olarak algıladıklarını göstermiştir. Buna karşılık, DEHB'siz katılımcılar aynı ortamları daha olumlu değerlendirmiş ve daha yüksek düzeyde konfor ve memnuniyet bildirmiştir. Bu algısal farklılıklar, öğrenme ortamlarının tasarımında nöroçeşitliliği göz önünde bulunduran kapsayıcı yaklaşımların gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the audiovisual perceptions of students in informal learning environments at the I.D. Bilkent University campus, with a particular focus on students diagnosed with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD). Using a grounded theory approach, semi-structured interviews (ISO/TS 12913-2:2018 Method C) were conducted to gain in-depth insight into how students experience and interpret their sensory surroundings. A total of 20 participants, which are equally divided between ADHD and non-ADHD students, were selected through convenience sampling. Four informal learning environments on campus were selected based on their diverse acoustic and spatial characteristics, supporting both individual study and social interaction. To complement the qualitative data, structured questionnaires (Method A) and in-situ sound level measurements (LAeq) were also employed to capture perceptual attributes and objective acoustic conditions. The findings indicate that Students diagnosed with ADHD evaluated informal learning environments more negatively, describing them as chaotic, annoying, and less calming. In contrast, non-ADHD participants reported greater comfort and satisfaction, particularly in acoustically balanced spaces. Significant perceptual differences between the two groups were observed in specific environments like the dormitory and Faculty of Fine Arts. Moreover, natural sounds were positively correlated with feelings of calmness, while human and technological noises contributed to negative perceptions. These perceptual differences highlight the need for inclusive design strategies that consider neurodiversity in learning environments.