Investigation of structural properties of boron carbide nanosystems under mechanical and thermal effects: Molecular dynamics simulations
Bor karbür nanoyapıların yapısal özelliklerinin mekanik ve ısıl işlemler etkisinde incelenmesi: Molekül dinamiği benzetişimleri
  1. Tez No: 385145
  2. Yazar: YUSUF ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERKOÇ, DOÇ. DR. NAİME ASLI SEZGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Değişik boyutlardaki bor karbür nanoyapıların farklı sıcaklıklardaki yapısal özellikleri klasik moleküler dinamik benzetim yöntemleri ile incelenmiştir. Çalışılan bor karbür nano yapılar yirmiyüzlü nanoşeritler ve nanotabakalar, grafen benzeri zigzag ve koltuk şeklindeki tek ve çift katmanlı bor karbür nanoşeritler ve nanotabakalar, zigzag ve koltuk şekilli nanotüpler, kübik nanoçubuk ve nanotabakalardır. Benzetim yöntemlerinde bor karbür yapıları için yeniden düzenlenmiş Stillinger-Weber potansiyel enerji paramatreleri kullanılmıştır. Isıl ve boyut etkisini incelemek için modeller genellikle dört farklı kalınlıkta tasarlanmış ve 1 K, 300 K, 600 K ve 900 K sıcaklıklarında benzetimler yapılmıştır. İki farklı hızda (yavaş ve hızlı) tek yönlü germe işlemi nanoşeritlere, nanoçubuklara ve nanotüplere uygulanarak yapısal değişimleri incelenmiştir. Benzer olarak nanotabakalara da iki yönlü germe uygulanarak yapısal değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Structural properties of various boron-carbide nanosystems with different sizes have been investigated by performing classical molecular dynamics simulation techniques at several temperatures. Studied boron carbide systems are icosahedral nanoribbons and nanosheets, graphene like armchair and zigzag type of monolayer and bilayer boron carbide nanoribbons and nanosheets, armchair and zigzag type of boron carbide nanotubes, cubic form nanorods and nanosheets. Stillinger-Weber potential energy function parameters modified for boron carbide systems have been used for atomistic simulations. In order to investigate the size and thermal effect, models have been prepared generally in four different sizes and simulated at 1 K, 300 K, 600 K and 900 K. Uniaxial strain effect along the model direction has been investigated at two different strain rates (slow and fast) for nanoribbon, nanotube and nanorod structures. Similarly biaxial strain effect has been studied for nanosheet structures.