Rastlantısal veya tarama amaçlı iki yıllık zaman aralığında çekilen çoklu toraks BT incelemelerinde saptanan solid küçük belirsiz pulmoner nodüllere yaklaşımda klinik ve radyolojik bulguların etkinliği
To provide counseling for the radiological management of the nonspecific small pulmonary nodules detected during the thorax CT perfomed for lung cancer screening and other purposes
- Tez No: 385149
- Danışmanlar: DOÇ. NURİ ÇAGATAY ÇİMŞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
AMAÇ: Akciğer kanseri taraması veya başka amaçlar için çekilen toraks BT incelemesi sırasında saptanan belirsiz küçük pulmoner nodüllerin radyolojik yönetimi için rehber sağlamaktır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Bu çalışma retrospektif olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya nisan 2012 - ekim 2014 tarihleri arasında soliter veya 2-5 adet arasında küçük solid belirsiz pulmoner nodül(≤8mm) tanısı olan, pulmoner BT tetkiki ile kliniğimizde 2 yıl takip edilen 145 hasta dahil edildi. İlk bakıda hastaların yaş, cinsiyet, sigara öyküsü, ek hastalıkları, malignite öyküleri , nodüllerin lokalizasyonları, boyutları , şekil ve kontur özellikleri, sayıları bilgisayarlı toraks tomografisi ile değerlendirildi. Nodül volumü izlemlerinde; ikiye katlanma zamanı(DT) 2 yıldan kısa olan nodüller malignite riskli olarak kabul edildi. Malignite riskli gruptaki hastalar ve nodüller histopatolojik sonucuna ( İİAB, wedge rezeksiyon, bronkoskopi) göre, patolojik tanısı olmayanlar ise PET-BT ve takip BT incelemelerindeki boyut değişikliğine göre klinik olarak malign- benign ayırımı yapıldı. Küçük belirsiz solid pulmoner nodüllere yaklaşımda klinik ve radyolojik bulgular istatiksel olarak değerlendirildi.Güncel olarak litaratürde kabul edilen yaklaşımlar ve kliniğimizin yaklaşımı karşılaştırıldı. BULGULAR: Nodüllerin 2 yıllık takipleri sırasında BT incelemelerinde nodül boyutu değişikliği değerlendirildiğinde 288 nodülden 14'ünün (%4,9) boyutunun arttığı ve volmünün en az iki katına çıktığı izlendi. Boyutu artan ve volmü en az iki katına çıkan nodüllerin patoloji, PET-BT ve takip BT incelemerinde boyut değişikliğine göre klinik-radyolojik-patolojik öngörü 4'ü benign, 10'u malign özellikteydi. Kanser özgeçmişi olan 71 hastanın 7'sinde (%9,9) malign özellikte nodüller izlendi. Kanser özgeçmişi olmayan 74 hastanın 51'i (%68,9) yüksek riskli grupta olup ,1 hastada tek nodül klinik yüksek malign karekterde izlendi. SONUÇ: Tüm insidental saptanan küçük, solid, pulmoner nodülleri 2 yıl boyunca takip etmek anlamsız olup; kanser risk faktörleri, maliyet, radyasyonun zararları, iş yükü göz önüne alınarak gerekli takip görüntüleme veya müdahele planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To provide counseling for the radiological management of the nonspecific small pulmonary nodules detected during the thorax CT perfomed for lung cancer screening and other purposes. MATERIALS AND METHODS: This study has been designed retrospectively. In the study there are 145 patients who were followed in our clinic between the dates April 2012 and October 2014 with the help of pulmonary CT. They were diagnosed with solitary or 2-5 small solid nonspecific pulmonary nodules (≤8mm). In the first inspection the age, sex, smoking history, comorbid, malignancy history, and the localization, size and dimension, form and contour features and numbers of the nodules have been evaluated with thorax CT. In the monitoring of the nodule volumes, it is accepted that the nodules, of which time to multiply itself twice to its size are less than 2 years, have malignancy risk. The patients and nodules that have the malignancy risk have been assorted as malign and benign clinically according to the histopathological results (Fine-Needle Aspiration Biopsy, Wedge Resection, and Bronchoscopy); and the ones without a pathological diagnose have been assorted as malign and benign clinically according to size changes seen in PET-CT and monitoring CT inspections. The clinical and radiological symptoms have been evaluated statistically in the modality of small nonspecific solid pulmonary nodules. We have decided upon the modalities accepted in the literature and by our clinic. FINDINGS: In the two years monitoring of the nodules, we have evaluated the size changes thereof with CT inspections and determined that 14 nodules out of 288 (4,9%) had bigger size than before and multiplied themselves minimum twice to their size. The pathology, PET-CT and monitoring CT inspections of the said nodules had been evaluated according to their size changes and been determined with the help of the clinical-radiological-pathological foresights and 4 of them were benign and the other 10 of them were malign. 7 patients out of 71 (9,9%) who had cancer history had malign nodules. 51 patients out of 74 (68,9%) who did not have cancer history were in the high risk group and only 1 patient had a high malign featured nodule. OUTCOME: Just because the monitoring the incidentally detected small solid pulmonary nodules for 2 years is nonsense, the necessary follow-up monitoring or intervention should be planned by taking the cancer risk factors, cost, the harmful effects of radiation and work load into consideration.