Kistik fibrozis hastalarında terde klor miktarı tayin yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 385171
  2. Yazar: TUNCAY SEYREKEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCAGÜL HAKLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Göğüs Hastalıkları, Biochemistry, Chest Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kistik Fibrozis (cystic fibrosis, CF) çoklu organ etkilenimi gösteren kalıtımsal pediatrik bir hastalıktır. CF tanısı klinik olarak fenotipik özelliklerin varlığına ve kistik fibrozis transmembran regülatör (cystic fibrosis transmembrane regulator, CFTR) disfonksiyonunun kanıtlanmasına dayanmaktadır. CFTR disfonksiyonu, CF gen mutasyonunun belirlenmesi veya iki farklı seferde ter klor konsantrasyonunun yüksek olarak ölçülmesi ile gösterilebilir. Ter iletkenliğinin ölçülmesi, kolay uygulaması ve daha az örnek hacmine ihtiyaç duyması ile alternatif bir yöntem olabilir. Amacımız, ter iletkenlik ölçümlerinin tanısal etkinliğini değerlendirmek ve ter klor ölçüm yöntemleriyle karşılaştırmaktır. Çalışma, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Göğüs Hastalıkları ve Biyokimya Laboratuvarında yürütüldü. Çalışmaya 162 vaka (62 CF ve 100 kontrol) dahil edildi. Gruplar arasında anlamlı bir cinsiyet farklılığı gözlenmedi (CF grubunda %50.7 erkek ve kontrol grubunda % 43 erkek, P=0.303).
Özet (Çeviri)
Cystic fibrosis (CF) is an inherited pediatric disease with multiorgan manifestations. CF diagnosis is based on the presence of clinical phenotypic features of the disease and the evidence of cystic fibrosis transmembrane regulator (CFTR) dysfunction. The dysfunctional CFTR can be demonstrated by identification of mutations of the CF gene, abnormal potential difference, or elevated sweat chloride concentrations on two different occasions. The measurement of sweat conductivity is an altenative method as it is easier to perform and requires a smaller sample volume. Our aim was to assess the diagnostic efficiency of sweat conductivity values and compare it with sweat chloride concentration measurements. This study was carried out at the Pediatric Pulmonology Unit and Biochemistry Laboratory of Marmara University Pendik Research and Training Hospital. A total of 162 cases (62 CF and 100 controls) were enrolled. There was no statistically significant gender difference between groups (50.7% male in CF group and 43% male in control group, P=0.303).