Sepsis ve ağır sepsiste proBNP'nin prognostik değeri
The prognostic value of proBNP in sepsis and severe sepsis
- Tez No: 385172
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI CİNEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Sepsis ve Ağır Sepsiste proBNP' nin Prognostik Değeri Amaç: Sepsis ve ağır sepsis hastalarında proBNP düzeylerinin septik sok gelisecek hastaları ayırt edebilme kabiliyetini ve prognostik özelliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu onayı alınarak, çalısmamız, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Arastırma Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde yatan hastalarda, retrospektif olarak gerçeklestirildi. Çalısmamıza, sepsis, ağır sepsis ve septik sok tanısı almıs (American College of Chest Physicians/Society of Critical Care Medicine Consensus Conference Committe) 18 yas üstü son iki yıl içinde yoğun bakım ünitesinde yatmıs hastalar dahil edildi. Takip formlarında konjestif kalp yetersizliği, kronik böbrek yetersizliği olan, tıkayıcı /hemorajik serebrovasküler olay geçirmis hastalar çalısma dısı bırakıldı. Hastaların demografik verileri, yatıs APACHE II skorları, SOFA skorları, yoğun bakım yatıs süreleri kayıt altına alındı. Yatıs süresince renal replasman tedavisi gereksinimi ve süresi, sok gelisimi ve vazopresör kullanımı, mekanik ventilasyon ihtiyacı ve süreleri çalısmamız kapsamında değerlendirildi. Yatısları süresince yatıs günü, sok gelisiminden önceki gün,sok günü ve taburcu ya da eksitus günü kandan analiz edilmis proBNP, CRP, laktat, lökosit, santral venöz oksijen satürasyonu, prokalsitonin değerleri kaydedildi. Hastalar çıkıs durumları saptanarak, ölen ve yasayan olmak üzere iki gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
The prognostic value of proBNP in sepsis and severe sepsis Purpose : We aimed to evaluate the proBNP level's prognostic value and differantiation ability of patient will develop septic shock, in sepsis and severve sepsis. Materials and Methods: With the approval of the Marmara University School of Medicine Ethic Committee, our study was performed retrospectively in patient hospitalized in Marmara University Pendik Education and Research Hospital Anesthesiolgy and Reanimation Đntensive Care Unit. In our study, patient with diagnosis of sepsis, severve sepsis and septic shock (American College of Chest Physicians/Society of Critical Care Medicine Consensus Conference Committe), 18 years and older, admitted over the two years in intensive care unit were included. Patient with congestive heart failure, chronic renal failure, occlusive/haemorrhagic cerebrovascular event in the observation form, were excluded. Patients demographic data, APACHE II score at admission, SOFA scores, length of stay in intensive care unit were recorded. Renal replacement requirement and duration, the shock development, use of vasopressor and duration, mechanical ventilation requirement and duration during hospitalization were evaluated in our study. proBNP, C reactive protein, lactate, leukocyte, central venous oxygen saturation, procalcitonin values analyzed from blood were recorded at the admission day, the day before shock, the shock day and the day patient discharged od died. Patients were divided into two grpups according to unit discharge status: non-survivor and survivors.