N-Asetilsistein infüzyonunun ağır sepsiste sitokin düzeylerine ve intragastrik pH üzerine etkisi
The effect of N-asetil cystein infusion cytokin levels and intragastric pH, at severe sepsis
- Tez No: 131912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK MEMİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Çalışmamızda, yoğun bakım ünitesinde ağır sepsisli hastalarda intravenöz yolla verilen N-asetil sistein (NAS)'in hastaların, biyokimyasal parametreler (hematokrit, lökosit, trombosit, üre, kreatinin, total bilirubin, direkt bilirubin, total protein, albumin, aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, sodyum, potasyum), hemodinamik parametreler (kalp atım hızı, ortalama arter basıncı), nazofaringeal vücut ısısı, arteryel kan kazı (pH, PO2, PCO2) değişiklikleri, plazma sitokin düzeyleri (interlökin 1- p, interlökin 2-R, interlökin-6, interlökin-8 ve tümör nekroz faktör-ot), yoğun bakımda kalış ve mekanik ventilasyonda bağlı kalma süreleri, mortalite ve intramukozal pH üzerine etkilerini kontrol grubuyla karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya 53 olgu alındı. Hastalara N-asetil sistein (n=27, NAS grubu) 150 mg/kg 5 dk. intravenöz bolus uygulandıktan sonra idame olarak 12.5 mg/kg/sa intravenöz 6 saat infüzyon şeklinde verildi. Kontrol grubuna (n=26, kontrol grubu) aynı volümde %5 dekstroz solüsyon verildi. Grup NAS ve Grup Kontrolde demografik bulgular, biyokimyasal ve hemodinamik parametreler, arteryel kan gazı, nazofaringeal vücut ısısı değişiklikleri, plazma sitokin düzeyleri, intramukozal pH, mekanik ventilasyonda bağlı kalma süreleri ve yoğun bakımda geçirilen süreleri kaydedildi. Bu izlenen parametreler açısından gruplar arasında fark bulunmadı. 48Sonuç olarak; ağır sepsis tedavisinde denenmekte olan yeni tedavi yaklaşımlarından intravenöz yolla verilen N-asetil sistein'in etkili olmadığı sonucuna vardık. Ağır sepsis,Hemodinamik düzeyleri, Gastrik intramukozal pH, Yoğun bakım ünitesi 49
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF N-ACETYL CYSTEIN INFUSION TO CYTOKIN LEVELS AND INTRAGASTRIC PH AT SEVERE SEPSIS SUMMARY In our study, we aimed to compare the effects of intravenously given N-Acetylcystein (NAS) to the severe sepsis patients in intensive care unit, with control group for; hemodynamic parameters (heart rate,mean arterial pressure), nasopharyngeal body temperature, arterial blood gas changes (pH, PO2, PCO2 ), plasma cytokin levels (interleukin 1-P, interleukin 2-R, interleukin 6, interleukin 8, tumor necrosis factor-oc), biochemical parameters (hematocrit, leucocyt, trombocyt, urea, creatinin, total bilirubin, direct billirubin, total protein, albumin, aspartate aminotranspherase, alanine aminotranspherase, sodium, potassium) and intramucosal pH, duration of stay in the intensive care unit, time of mechanical ventilation support, mortality. 53 patients were included in the study. After applying bolus 150 mg/kg N-acetyl cystein (n=27, NAS group) bolus intravenously for 5 minutes, it was continued with 12.5 mg/kg/h intravenously for 6 hours as an infusion. Control group (n=26, control group) was given similar volume of dextrose %5 solution. 50Demographic findings, biochemical and hemodynamic parameters, arterial blood gas, nasopharyngeal body temperature changes, plasma cytokin levels, intramucosal pH, time of mechanical ventilation support and duration of stay in the intensive care unit were recorded in group NAS and group control. No differences were found in these observed parameters. As a conclusion; one of the new treatment modilities being tried for treatment of severe sepsis patients, is applying N-Acetylcystein intravenously was found to be ineffective..i^tfwssovN-acetylcystein, Severe sepsis, Hemodynamic parameters, Cytokin levels, Gastric intromucosal pH, Intensive care unit 51