Bipolar bozuklukta evlilikte uyumun ve aile işlevselliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of marital adjustment and family functioning in bipolar disorder
  1. Tez No: 385202
  2. Yazar: ÖZNUR TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ABAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bipolar bozukluk, tekrarlayan hipomani, mani, depresif ve karma ataklarla seyreden ve ataklar arasında kişinin ötimik duygudurumun görülebildiği, kronik seyirli bir duygudurum bozukluğudur. Bipolar I Bozukluğu sosyal ve mesleki işlevsellikte bozulmaya neden olabilir ve yeti kaybına da sebep olmaktadır. Bipolar Bozukluk hastalığı olan kişiler, fiziksel sosyal, yaşamsal alışkanlıklar açısından çoğunlukla zorluklar yaşamakta ve bu hastanın ailesini de etkilemektedir. Romatoid Artrit aynı anda bir çok eklemde ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı ve zaman içinde şekil bozukluğu yaparak sakatlığa neden olan, kronik gidişli, sistemik ve iltihaplı bir hastalıktır. Bu araştırmanın amacı, bipolar I bozukluk tanılı hastalarının evlilik uyumları ve aile işlevselliğini diğer bir kronik hastalık olan romatoid artrit tanılı hastaların evlilik uyumu ve aile işlevselliği ile karşılaştırmaktır. Diğer bir amacı da Bipolar I Bozukluk tanılı hastaların sosyoekonomik ve demografik özelliklerinin evlilik uyumu ve aile işlevselliğine olan etkisini değerlendirmektir. Araştırmaya Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran 49 evli Bipolar I Bozukluk hastası ve psikiyatrik hastalığı olmadığı bilinen eşleri alınmıştır. Araştırmanın kontrol grubu hasta ve eşleri ile benzer özelliklere sahip 48 Romatoid Artrit hastası ve psikiyatrik hastalığı olmadığı bilinen eşleri oluşturmuştur. Bipolar I Bozukluğu olan hastalara, Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El Kitabı Dördüncü Baskı Eksen I Bozukluklar İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme uygulanarak tanı doğrulanmıştır. Araştırmada tüm katılımcılara Berksun- Söylemez- Kavacık Evlilikte Uyum ve Aile İşlevleri Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmamızda, Bipolar I Bozukluk hastalarının romatoid artrit hastalarına göre Aile İşlevi ve Uyum alt ölçeği, Marital Disfori alt ölçeği ve toplam ölçek puanları açısından yüksek puan ortalamalarına sahip olduğu bulunmuştur. Bu çalışmada Bipolar I Bozukluk hastası eşlerinin ve Romatoit Artirit hastası eşlerinin tüm alt ölçek puanları ve toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca Bipolar I Bozukluk hastalarının cinsiyeti, öğrenim durumu, çalışma durumu, evlilik süresi, çocuk sayısı, birlikte yaşadıkları kişiler, aylık gelir durumu ve tedaviye uyum ile ölçek puanları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Bipolar I Bozukluğun aile işlevleri ve evlilik gibi yaşamın birçok alanında işlevsellik kaybı yarattığı bilinmektedir. Bu nedenle aile işlevselliğinin ve evlilik uyumunun değerlendirilmesi klinik uygulamada dikkate değer bir alandır.
Özet (Çeviri)
Bipolar disorder, is a mood disorder which characterized by persistant periods of mania, depression and mixed mood episodes. Bipolar I disorder can lead to impairment and disability in social and occupational functioning. People with bipolar disorder often have difficulties in physical, social life, terms of habits and this can affect the patient's family. Rheumatoid arthritis is an autoimmune disease that results in a chronic, systemic inflammatory disorder that may affect many tissues and organs; it can be a disabling and painful condition which can lead to deformity. The aim of this study was comparing family functioning and marital adjustment in patients with two chronic diseases: bipolar I disorder and rheumatoid arthtiris. Another objective of this study was evaluating the effects of socio-economic and demographic characteristics to family functioning and marital adjustment in patients with bipolar I disorder. Fourty nine married bipolar I disorder patients who admitted to Psychiatry Department of Trakya University Faculty of Medicine and their spouses who had no known psychiatric disorder were inclued in this study. Control group was made of 48 rheumatoid arthtiris patients and their spouses who had no known psychiatric disorder, matched to the actual patients group. Bipolar I diagnosis was confirmed using the Structured clinical Interview for Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-Fourth Edition Axis I Disorders. Berksun- Söylemez- Kavacık Marital Adjustment and Family Functions Scale were used on all participants. In our study, bipolar I disorder patiensts have achieved higher subscale scores of family functioning and adjustment, marital dysphoria subscale and achieved higher total scale scores compared to patients with rheumatoid arthritis. In this study, all sub-scale scores and total scores were statistically significant with spouses of bipolar I disorder and rheumatoid arthritis patients. In addition, there was no significant relationship between the scores of gender, education level, employment status, length of marriage, number of children, people that live together, monthly income and compliance to treatment in bipolar I disorder patients. It's known that bipolar I disorder caused disability in many areas of life as family functioning and marriage. Therefore assessment of family functioning and marital adjustment is a remarkable area of clinical practice.