Ebeveyni bipolar bozukluğa sahip olan ergenlerde algılanan aile ikliminin ve evlilik uyumunun duygu regülasyonu ve psikiyatrik semptom şiddeti üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of perceived family climate and marital adjustment on emotion regulation and psychiatric symptom severity in adolescents with bipolar disorder parents
  1. Tez No: 914967
  2. Yazar: YAŞAM OMURTAĞ YAYLACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ALİ GÜLER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş: Bipolar bozukluk (BB) genetik, biyolojik, psikolojik ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle açıklanan karmaşık bir bozukluktur. BB'nin kalıtım oranı %85'e kadar çıkmaktadır. Aile ortamı, çocukların gelişiminde merkezi bir rol oynar ve ebeveynin BB'si, çocuklarda BB gelişme riskini artırabilir. Bu risk, aile içi stresli durumlar, çatışmalar ve olumsuz yaşam olayları ile daha da artabilir. Ergenlik dönemi aile ilişkileri ve çocuğun bu ilişkileri nasıl algıladığı, bu yüksek riskli grupta önemlidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, ebeveyninde BB bulunan 47 ergen ve yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik düzey açısından eşleştirilmiş 43 sağlıklı ergenden oluşan bir vaka-kontrol çalışmasıdır. Veriler, sosyodemografik veri formu, Evlilikte Uyum Ölçeği, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ-16), Kısaltılmış Duygu Dışavurumu Düzeyi Ölçeği ve Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA) kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: BB'li bireylerin evlilik uyumu, sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede düşüktü. Evlilik uyumunun düşük olması, BB grubunda yer almayı yordayan bir faktör olarak belirlendi. Ebeveyninde BB bulunan ergenlerde algılanan duygu dışavurumu, özellikle algılanan sinirlilik, daha yüksekti. Ayrıca, bu ergenlerde duyguları anlamada güçlük çekme, algıladıkları duygusal destek yokluğu ve yaşadıkları duygusal sorunlar arasında bir ilişki bulundu. Tartışma: Bulgular, literatürle uyumlu olarak, BB'li bireylerin evliliklerinde daha fazla uyum sorunu yaşadıklarını göstermektedir. Evlilik uyumunun düşük olması hem BB'li birey hem de çocukları için olumsuz sonuçlarla ilişkilendirilmiştir. Ebeveyninde BB bulunan ergenlerde algılanan sinirliliğin daha yüksek olması, BB'li ebeveynlerin irritabilite sergileme olasılıklarının daha yüksek olması, bu ailelerde daha fazla çatışma yaşanması ve ergenin çatışmaya karşı duyarlı olması ile açıklanabilir. Olgu grubunda, evlilik uyumu ve algılanan duygu dışavurumu ile ergenin duygu düzenleme güçlükleri ve duygusal/davranışsal sorunları arasında ilişki bulunmaması, bu grubun sosyal duyarlılığının düşük olabileceğini düşündürmektedir. Bu, çocukların ebeveynlerinin duygusal durumlarını anlamada ve bunlara yanıt vermede zorlanmalarına yol açabilir. Sonuç olarak, bu çalışma BB'li ailelerde evlilik uyumunun ve ergenin algıladığı aile ikliminin değerlendirilmesi ve bu konularda destek sağlanmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Bipolar disorder (BD) is a complex disorder explained by the interaction of genetic, biological, psychological and environmental factors. The heritability rate of BD is up to 85%. The family environment plays a central role in the development of children and parental BD may increase the risk of developing BD in children. This risk may be further increased by stressful situations, conflicts and negative life events within the family. Adolescent family relationships and how the child perceives these relationships are important in this high-risk group. Materials and Methods: This study is a case-control study consisting of 47 adolescents with parents diagnosed with bipolar disorder and 43 healthy adolescents matched for age, gender and socioeconomic status. Data were collected using a sociodemographic data form, Marital Adjustment Scale, Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS-16), Shortened Level of Expressed Emotion Scale and Strengths and Difficulties Questionnaire (SDQ). Findings: Marital adjustment of individuals with BD was significantly lower than healthy controls. Poor marital adjustment was determined as a factor predicting being in the BD group. Perceived emotional expression, especially perceived irritability, was higher in adolescents with a parent with BD. In addition, a relationship was found between difficulty in understanding emotions, perceived lack of emotional support, and emotional problems experienced by these adolescents. Discussion: Consistent with the literature, the findings show that individuals with bipolar disorder experience more adjustment problems in their marriages. Low marital adjustment has been associated with negative outcomes for both the bipolar disorder individual and their children. The higher perceived irritability in adolescents with bipolar disorder parents can be explained by the fact that bipolar parents are more likely to exhibit irritability, that there is more conflict in these families, and that the adolescent is sensitive to conflict. The lack of a relationship between marital adjustment and perceived emotional expression in the case group and the adolescent's difficulties in regulating emotion and emotional/behavioral problems suggests that this group may have low social sensitivity. This may lead to children having difficulty understanding and responding to their parents' emotional states. In conclusion, this study emphasizes the importance of assessing marital adjustment and the family climate perceived by the adolescent in families with bipolar disorder and providing support in these areas.