Bipolar bozukluğu olan evli kadın hastalarda içselleştirilmiş damgalanma düzeyinin evlilik uyumu ve aile içi süreçleri ile ilişkisi
The effect of internalized stigma level on marital adjustment and family processes in married women with bipolar disorder
- Tez No: 540988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma bipolar bozukluğu olan evli kadın hastaların içselleştirilmiş damgalanma düzeyinin evlilik uyumu ve aile içi süreçleri ile ilişkisinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Kayseri'de bir Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde Ocak – Haziran 2018 tarihleri arasında yatan ve ayaktan tedaviye başvuran bipolar bozukluğu olan evli kadın hastalar evreni oluşturdu. Araştırmayı kabul eden 200 hasta örnekleme dahil edildi. Veri toplama araçları olarak; ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Ruhsal Hastalıkların İçselleştirilmiş Damgalanması Ölçeği (RHİDÖ)'', ''Evlilikte Uyum Ölçeği (EUÖ)'', ''Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ)'' kullanıldı.Veriler SPSS Windows versiyon 24.0 paket programında ortalama, Shaphiro Wilk, Mann Whitney u testi, Kruskal Wallis testi, Allpairwise testi ve Spearman korelasyon katsayısı kullanılarak değerlendirildi.Hastaların RHİDÖ toplam puanı 49.20±16.85, EUÖ toplam puanı 23.57±13.42 ve ADÖ tüm alt ölçek puanı 2 puanın üzerinde olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study that aims at determining the effect of internalized stigma level on marital adjustment and its relation to family processes in married women with bipolar disorder. The target population included married women with bipolar disorder who visited a psychiatric hospital in Kayseri between January and June 2018. 200 patients who agreed to participate in the study were included. As data collection tools,“Biographical Data Form”,“Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMI)”,“Marital Adjustment Scale (MAS)”,“Family Assessment Scale (FAS)”were used. Collected data was analyzed by calculating mean and conducting Shapiro Wilk, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Allpairwise and Spearman's correlation tests on SPSS Statistics Package Version 24.0 for Windows. The total scores of the patients was 49.20±16.85 on ISMI, and 23.57±13.42 on MAS. Total scores on all subscales of FAS was over 2.