Normal ve preeklamptik gebelerin plasenta ve fetal membranlarında akuaporin ekspresyonu, perinatal ve neonatal sonuçlar
The expression of aquaporins in placenta and fetal membranes in normal pregnancies and pregnancies complicated by preeclampsia, perinatal and neonatal outcomes
- Tez No: 385216
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ CENK SAYIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı plasenta ve umbilikal kordda akuaporin 3, 8 ve 9 ekspresyonunun, perinatal ve neonatal sonuçlarla arasındaki olan bağlantıyı aydınlatmaya çalışmaktı. Kasım 2012 ile Mayıs 2014 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nde doğumu gerçekleşen sağlıklı ve preeklamptik olgular çalışmaya dahil edildi. Olguların plasental ve umbilikal korddan alınan kesitlerinden Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama PatolojiBölümü'nde parafin blokları oluşturulup, akuaporın 3, 8 ve 9'un antikorları kullanılarak, akuaporinlerin lokalizasyonu ve immünreaktivite skoru değerlendirildi. Çalışmada preeklamptik hastalarda apikal, bazal ve sitoplazmik yerleşimli akuaporin 3 ve 9, hem plasentada hemde umbilikal kordda kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak daha fazla olduğu saptandı. Akuaporin 8'in bazal ve apikal lokalizasyonu preeklamptik olguların plasentalarında daha fazla izlenip, umbilikal kordda ise sitoplazma yerleşimli akuaporin 8, preeklamptik vakalarda daha fazla izlendi. İmmünreaktivitenin değerlendirilmesinde, plasental yerleşimli akuaporin 3, 8 ve 9'un immünreaktivite skoru preeklamptik vakalarda anlamlı olarak daha yüksek izlendi. Preeklamptik ve kontrol gruplarında kortikosteroidalan ve almayanların arasında akuaporin 3, 8, 9 immünreaktivite skoru açısından anlamlı fark saptanmayıp, magnezyum sülfat alan hastaların plasentasında akuaporin 3 ve akuaporin 8 ekspresyonu anlamlı olarak daha fazla olduğu bulundu. Akuaporin 9 ekspresyonu açısından sonuclar benzerdı. Diğer taraftan da annenin doğum öncesi aldığı magnezyum sülfat süresi akuaporin 3, 8 ve 9 ekspresyonunu anlamlı olarak değiştirmediği saptandı. Antikoagülan tedavisi alan hastaların plasentasında akuaporin 3 ekspresyonu anlamlı olarak daha fazla, akuaporin 8 ekspresyonu ise anlamlı olarak daha az olduğu goruldu, fakat akuaporin 9 ekspresyonu açısından anlamlı fark saptanmadı. Preeklampsi grubunda intrauterine gelişme kısıtlığı olan hastaların plasentalarında akuaporin 3 anlamlı olarak daha fazla eksprese olup, akuaporin 8 ve akuaporin9 ekspresyonu açısından anlamlı fark saptanmadı. Preeklampsi grubunda oligohidroamnios olup olmayanların arasında akuaporin 3, 8 ve 9 İRS açısından anlamlı fark saptanmadı. Preeklampsi grubunda yenidoğanın doğum haftası, doğum ağırlığı, boyu ve baş çevresi arttığında akuaporin 3, 8 ve 9 İRS değerinde anlamlı azalma izlenmekte olup, maternal ortalama arter basıncı artınca, akuaporin 3 ekspresyonunda anlamlı artış saptanmaktadır. Maternal kanda üre düzeyi arttığında, akuaporin 3 ve 8 ekspresyonunda anlamlı artış izlenip , akuaporin 9 ekspresyonunda anlamlı değişiklik saptanmamaktadır. Ultrasonografik bulgulara baktığımızda, Umbilikal arter PI artışı akuaporin 3 ve 8 ekspresyonunun artışı ile korele olup, akuaporin 9 ekspresyonunu etkilememektedir, UA S/D artışı akuaporin 8 ve 9 ekspresyonunun artışı ile korele olup, akuaporin3 ekspresyonunu etkilememektedir. Amniotik sıvı indeksi ile akuaporin 3, 8 ve 9'un arasında anlamlı korelasyon saptanmadı. Sonuç olarak preeklamptik ve kontrol plasenta ve umbilikal kordların akuaporin 3, 8 ve 9 ile yapılan immünohistokimyasal değerlendirmede, akuaporinlerin lokalizasyonu ve immünreaktivite skoru ile preeklampsi arasında anlamlı bir ilişki olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare aquaporin levels in normal and preeclamptic placentas and umbilical cords and correlate aquaporin expression with perinatal and neonatal outcomes. This study involves 105 pregnant women with preeclampsia and 105 women with normal pregnancy, who applied to Trakya University, Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between November 2012 and May 2014 and their neonates.Over the period of one year and six months the human fetal placentas and umblical cords from cesarean section and normal vaginal deliveries of normal and preeclamptic pregnancies was gathered. Immediately after delivery, placentas and umbilical cords were sampled and prepeared for immunohistochemistry in the Pathology Department to Trakya University, Faculty of Medicine. At the end of the study, we compared aquaporin 3, 8 and 9 levels in normal and preeclamptic placentas and found out high expression of aquaporin 3 and 9 in the apical, basal membrane and cytoplasm of the of preeclamptic syncytiotrophoblast. We assumed that apical and basal localized placental aquaporin 8 and cytoplasmic localaized umbilical aquaporin 8 is higher expressed in preeclamptic syncytiotrophoblasts, than in normal. To evaluate the intensity of staining and proportion of cells expressing aquaporins 3,8 and 9 immunoreactive score was assessed. Aquaporins 3, 8 and 9 immunoreactive score was significantly higher in preeclamptic placentas. Among those who received steroids in preeclamptic and control groups, there was no significant difference inaquaporins 3, 8, 9 immunoreactive score. Placental aquaporin 3 and 8 expression was significantly higher in cases treated with magnesium sulfate before delivery , aquaporin 9 difference was not significant, from the other side the duration of prenatalmagnesium sulfate treatment did not significantly alter the aquaporins 3, 8 and 9 expression. In the placentas of patients who received anticoagulant therapy was significantly more expression of aquaporins 3 and 8, however there was no difference in aquaporin 9 expression. Expression of aquaporin 3 in preeclamptic placentas significantly higher than in controls , however there was no difference in aquaporin 8 and 9 expression. Expression of aquaporins 3, 8 and 9 was not significantly different in preeclamptic placentas of pregnants with or without oligohydroamniosis. We also explored is there any correlation between aquaporin expression and perinatal and neonatal outcomes and found out that, in preeclamptic group of gestational week, newborn's birth weight, length and head circumference increase was associated with significant decrease of aquaporin 3, 8 and 9 expression, high maternal mean arterial pressure was associated with increased aquaporin 3 expression, raise of maternal blood urea levelwas associated with significantly increased expression of aquaporins 3 and 8. When we evaluated ultrasonographic findings, umbilical arter pulsatile index increase was associaeted with increased expression of aquaporins 3 and 8, umbilical arter systolic to diastolic ratiorise was correlated with increased expression of aquaporin 8 and 9. There was no significant correlation between aquaporins 3, 8 and 9 and amniotic fluid index.