Kalp cerrahisi geçiren hastalarda kardiyopulmoner baypas sonrası interstsyel ödem: Akciğer ultrasonografi yöntemi ile değerlendirilmesi
Interstitial edema after cardiopulmonary bypass in cardiac surgery patients: Evaluation with lung ultrasonography method
- Tez No: 508471
- Danışmanlar: PROF. TÜLÜN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
VIII.1 Giriş Akciğer ultrasonografisi, non-invaziv, yatak başı uygulaması kolay ve pratik bir yöntemdir. Literatürde, kardiyak cerrahi olgularında, akciğerler interstsyel ödemini ve dolayısı ile sıvı yükünü değerlendirmek amacı ile akciğer ultrasonografisinin kullanımı ile ilgili çalışmalar sınırlıdır. Çalışmanın primer amacı, açık kalp cerrahisi sonrası postoperatif akciğer interstisyel ödemini akciğer ultrasonografi yöntemi ile saptamak, buna etki eden faktörleri (diyabet, böbrek yetmezliği, cerrahinin tipi, kalbin pompa gücü: ejeksiyon fraksiyonu, kros klemp süresi, KPB süresi, mekanik ventilasyonda kalma süresi, ekstrakorporeal dolaşım sırasında asidoz, KPB da denge) araştırmaktır. VIII.2 Gereç ve Yöntem Postoperatif dönemde olgular akciğer ultrasonografisine göre 2 gruba ayrıldılar: Grup K: İnterstsyel ödem yok: Akciğer US skoru
Özet (Çeviri)
IX.1 Background Lung ultrasonography is a practical method, which is non-invasive and easy to perform at patients bed. There is limited study in literature about using lung ultrasonography for detect pulmonary interstitial edema and also pulmonary fluid level in cardiac surgery patients. Primary target of the study is identifying pulmonary instertitial edema with lung ultrasonography after open-heart surgery and searching the reasons of edema (diabetes, kidney failure, type of surgery, pump function of heart, ejection fraction, duration of cross clamp, duration of mechanical ventilation, duration of cardiopulmonary bypass,a cidosis during extracorporeal circulation, balance in CPB) IX.2 Material and Method Paitents divided two groups according to lung ultrasonography in postoperative period: GroupK:nointerstitial edema, Lung US score18 All data (HR, MAP, Hb, Hct, CVP, PAMP, CI, SVI, EF, PVI, PaO2/FiO2, lactat) was recorded at the he beginning (t0), at the end of surgery (t1), postoperative fourth hour (t2) and twenty fourth hour (t3). Lung ultrasonography scores (LUS) were recorded at t0, t1, t2, and t3 times. İn statistical analysis,“Mann-Whitney U”,“Ki-kare”,“Student-t test”or“Analysis of Variance (ANOVA)”was performed for compare two independent groups,“Pearson product moment”or“Spearment rank-order”method was used for find relation between variables. Limit value of“p”smaller than 0,05 was accepted statisticly meaningfulness. All data was presented as average +/- SD (standart derivation) or median (interval between quarters). IX.3.Results İn interstitial edema group (group İÖ) at operation day (t2) and the first day (t3) lung US scores were 23.7 +-3.7 (n=32,%58) and 20.8+-4.3 (n=24,%44). İn patients without edema (control group) at operation day (t2) and first day (t3) lung US scores were 16.2+-3.7 (n=23,%42) and 19.2+-3.7 (n=24,%44). İn patients group İÖ, serum lactat level is higher than control group statisticly significant (Group K, Group İÖ). Between Postoperative fourth hour (t2) Lung US scores and central venous pressure at the beginning (t0), there was statitistically significant positive correlation (r=0.27 p=0.04).