Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde konjenital kalp hastalığı tanısı alan olgularda kardiyak biyomarkerlar (BNP, TROPONİN I, CK MB izoform)'ın tanı ve izlemdeki yeri
Cardiac biomarkers (BNP, TROPONİN I, CK MB) place of diagnosis and fallow up newborn in intensive care unit with congenital heart disease
- Tez No: 385231
- Danışmanlar: UZMAN SULTAN KAVUNCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç Biz bu çalışmamızda konjenital kalp hastalığı ekokardiografi ile tanımlanan ol-gularla kardiyak lezyon şüphesi ile ekokardiografi yapılan ve normal bulunan kontrol grubunda kardiyak biyomarkerların tanıdaki etkinliğini araştırdık. Araştırmamızda BNP, Troponin I ve CKMB kardiyak biyomarkerlarını kullandık. Amacımız ekokardiyografi yapılamayan I-II. düzey merkezlerde çalışan pediatri uzmanlarının klinik değerlendirme yanında kardiyak markerları kullanarak kalp hastalığının genel özelliklerini ( volüm yükü ve/veya basınç yükü artmış lezyonlar) irdelemekte, acil tedavi gereken özellikle duktus arteriozus bağımlı lezyonlarda kısa sürede III.düzey merkeze sevk etmede bu markerların etkinliğini sorgulamaktı. Gereç yöntem Çalışma 01.06.2012-01.08.2013 tarihleri arasında III. düzey YBÜ'ne yatırılan çalışma kriterlerine uyan çalışma grubunda 40; kontrol grubunda 20 hasta üzerinde ya-pıldı. Retrospektif yapılan çalışmada hastalara ait bilgiler YBÜ veri tabanı ve hasta dos-yalarından elde edildi. Hastanın adı soyadı, dosya numarası, anne yaşı, akraba evliliği olup olmaması, doğum tarihi, doğum sekli, cinsiyeti, doğum ağırlığı, boyu ve baş çevresi, özgeçmişi, doğum haftası, annenin gebelikte geçirdiği hastalıklar, bir ve beşinci dakika apgar skoru, resüsitasyon öyküsü prenatal tanı alıp almadığı, konjenital kalp hastalığı semptom ve bulguları, KKH dışı semptom ve bulgular çalışma formuna kaydedildi. Hastanın ayrıntılı fizik inceleme bulguları, kardiyak bulgulardan üfürüm, siyanoz, hepatomegali, ödem, solunum sıkıntısı, hipertansiyon araştırıldı, laboratuvar incelemesi yapıldı( tam kan sayımı biyokimyasal parametreler, tele vb). Hastalara pediatrik kardi-yolog tarafından hasta başında ekokardiyografi yapıldı. Kardiyak biyomarkerlardan brain natirüretik peptid (BNP), kreatinin kinaz MB (CKMB) ve troponin I (cTrI) çalışıl-dı. Doğumsal kalp hastalığı ile kardiyak biyomoleküllerin ilişkisinde; basınç yükü, volüm yükü veya ikisinin birden olduğu hastalardaki düzeylerin tanısıyı destekleme ve ayırt etmedeki duyarlılığı incelendi. Bulgular Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen 60 term yenidoğan üzerinde yapıldı. Çalışma grubunda 40, kontrol grudunda 20 hasta vardı. Bebeklerin %50'i kız, %50'i erkekti, %35'i normal doğum, %65'i sezaryen ile doğum gerçekleştirmişti, doğum ağır-lıklarına göre bakıldığında çalışma grubunda: 3222±573 gr; kontrol grubunda 3270± 284,7 gr olup; gebelik haftaları çalışma grubunda medyan 37(36-38) hafta, kontrol gru-bunda 38,5 (38-40) hafta bulundu. Anne yaşı çalışma grubunda 29 ±6,4; kontrol gru-bunda 28,4±3,84 olup akraba evliliği tüm olgularda %8,3 sıklıktaydı. Çalışma grubunun %46,7 si prenatal takipli hastalardan oluşmakta iken, kontrol grubunda ise prenatal ta-kipli hasta bulunmamaktaydı. Fizik muayene bulguları açısından solunum sistemi mua-yenesinde çalışma grubunda % 27,5'i entübe; %42,5 solunum sıkıntısı mevcut;%30 unun rahat olduğu; kardiyovaskuler sistem muayenesinde hasta ve kontrol grubunun tamamında birinci ve ikinci kalp sesi duyulurken S3 duyulan hasta olmadığı görüldü. Hasta grubunda 2/6 ila 4/6 şiddetinde üfürüm duyulmaktayken kontrol grubundaki has-talarda üfürüm şiddeti 2/6'dan azdı. Kalp tepe atımı hasta grubunda ortalama 136,2 ±10,2 /dak; kontrol grubunda 135,2±6,1 /dak; saturasyon ise hasta grubunda medyan değer 89,5 (85-92); kontrol grubunda 98,0 (95-99) bulunmuştur. Çalışma grubunda 9 hasta kaybedildi kontrol grubunda ise exitus olan hasta yoktu. Brain natirüretik peptid düzeyi çalışma ve kontrol grubunda sırasıyla medyan 2624,5 (195-4766) pg/ml; 55,50 (41,2-86,7) pg/ml bulundu. Sadece basınç yükü olan-larda 2600 pg/ml (1652-7001), sadece volüm yükü olanlarda 199 pg/ml (150-2716) bu-lunmuştur. Hem basınç yükü hem volüm yükünün birlikte olması BNP düzeyinde artışa neden olmuştur. Bu özellikleri taşıyan 15 olgunun BNP medyan değeri 4556 pg/ml bu-lunmuştur.Kreatinin kinaz mb izoformunun (CKMB) hasta grubunda bakıldığında 40,2 (5,3-59) u/L bulundu, kontrol grubunda ise 17,5(10,5-24) U/L bulundu. Troponin I dü-zeyi için ortalama medyan değer hesaplandı hasta grubunda 0,166±0,312 ng/ml; kontrol grubunda 0,032 ± 0,219 ng/ml idi. Sonuç Sonuç olarak konjenital kalp hastalığı olan yenidoğanlarda ekokardiografi ile tanı koyma olanağı yoksa biyomarkerlardan yararlanabilir. Özellikle BNP nin ventriküllerden hem volüm hem basınç yüklenmesinde önemli düzeyde salgılandığı, Troponin I nın diğer bir marker olarak basınç ve volüm yüklenmesinde myokard hasarını göstermede BNp ile korelasyon gösterdiğini saptandı.
Özet (Çeviri)
AİM In this study we identified patients with congenital heart disease with echocardiography with suspected cardiac lesion with echocardiography and cardiac biomarkers in the diagnosis of normal activity in the control group were investigated.In our study, we used biomarkers of cardiac BNP,Troponin I and CK-MB. The aim this study is unachievable echocardiography, I-II. level at central pediatrician clinical evaluation of the next cardiac markers using the heart disease, the overall properties (volume overload and / or pressure load increased lesions) discusses the urgent need of treatment, especially ductus arteriosus dependent lesions in a short time III.level centers in referring to these markers of efficacy was to question. Material and method Study inclusion criteria were admitted to ICU between 01.06.2012-01.08.2013 corresponding to 40, in the study group and the control group was performed on 20 patients. Retrospective studies of the patients in the ICU database information was obtained from patient files. To patients at the bedside echocardiography was performed by a pediatric cardiologist. Cardiac biomarkers natrıuretik of the brain peptide (BNP), creatinine kinase MB (CK-MB) and troponin I (CTR) were studied. Congenital heart disease and cardiac biomolecules on the relationship between the pressure overload, volume overload, or both levels in patients diagnosed as reflected in the sensitivity to distinguish between support and examined. Findings: In the neonatal intensive care unit monitoring was performed on 60 term newborns. 40 In the study group, there were 20 patients in the control group. Infant 50% of girls and 50% were men and 35% of normal births, 65% of cesarean delivery had held, births wight compared to when viewed in the study group: 3222 ± 573 g in the control group 3270 ± 284.7 g and gestation week 37 of the study group median (36-38) weeks, this one in the control group 38.5 (38-40) weeks were found. Maternal age was 29 ± 6.4 in the study group, 28.4 ± 3.84 in the control group and the frequency of consanguineous marriages was 8.3% in all cases. The study group consisted of patients, while 46.7% have prenatal follow-up, patients in the control group did not have prenatal follow-up. Physical examination for signs of respiratory examination in the study group 27,5% were intubated, 42.5% of respiratory distress present; 30% in were comfortable; cardiovascular system examination the patient and control groups in the whole of the first and second heart sound is heard S3 heard patients were found to be. Working group 2/6 and 4/6 in intensity murmur and in the control group, whereas 2/6 'was less than. The average heart rate in patients 136.2 ± 10.2 / min in the control group 135.2 ± 6.1 / min; saturation in the patient group, the median value of 89.5 (85-92) in the control group 98.0 (95 -99), respectively. Nine patients died in the study group patients who died in the control group did not.Brain natirüretik peptide levels in the study and control groups, respectively, median 2624.5(195-4766) pg / mL; 55.50 (41.2 to 86.7) pg / ml, respectively. In which only the pressure load 2600 pg / ml (1652-7001), volume overload in patients with only 199pg/ml(150to2716),respectively. Both pressure and volume overload of the burden of being together has led to an increase in BNP levels. The median values of 15 patients with these characteristics of BNP 4556 pg / ml were found. Isoform of creatine kinase MB (CK-MB), when viewed in the patient group 40.2 (5.3 to 59) U / L, respectively, in the control group 17.5 (10.5 to 24) U / L, respectively. Troponin I levels were calculated for the average values in the patient group median 0.166 ± 0.312 ng / ml in the control group 0.032 ± 0.219 ng / mL. Results As a result, newborns with congenital heart disease with echocardiography or diagnostic biomarkers can take advantage of the opportunity. In particular, both of BNP from ventricular volume and pressure overload is secreted in significant levels, Troponin I as a marker of other pressure and volume overload, the myocardial damage that show a correlation between the BNP were detected.