Steatohepatit tavşan modelinde narın (Punica granatum L.) karaciğer koruyucu etkisi
Hepatoprotective effect of pomegranate (Punica granatum L.) in a rabbit model of steatohepatitis
  1. Tez No: 385233
  2. Yazar: DURMUŞ FATİH BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN CİVELEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı; liyofilize nar suyu ekstresinin, steatohepatit tavşan modelinde, karaciğer koruyucu etkinliğini, aktivitesini ve olası yan etkilerini ortaya koymaktır. Araştırmada; erkek, 5 ay yaşlı, canlı ağırlıkları 2-4 kg arasında değişen non patojen 48 Yeni Zelanda ırkı tavşan kullanıldı. Çalışma, ikisi ana grup olmak üzere, toplam sekiz alt grup üzerinde yürütüldü. Birinci grup tavşanlar standart diyet ile, ikinci grup tavşanlar ise yüksek yağlı diyet ile beslendi. Tavşanlara, eş zamanlı olarak, sekiz hafta süresince üç farklı dozda liyofilize nar ekstresi verilmiştir. Çalışma sonu uyutulan tavşanlardan kan ve doku örnekleri alındı ve değerlendirildi. Biyokimya analiz sonuçları; serum ALB konsantrasyonu açısından, pozitif kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, Grup 2.4'de (100 mg/kg ekstre) (4,04 0,10) istatistiki bir fark olduğunu ortaya koydu. Serum TC konsantrasyonu Grup 2.3'de en düşük değerinde ölçüldü (96,71 12,03). Histopatolojik muayene bulguları; Grup 2'de istatistiki açıdan önem arz eden bir fark olmamasına karşın, en düşük yağlanma düzeyinin Grup 2.3'de (50 mg/kg ekstre) ve %26,49 8,64 oranında olduğunu ortaya koymuştur. Oksidan ve antioksidan değerlendirmede; Grup 2 için ölçülen en düşük GSH konsantrasyonu, diğer parametrelere benzer olarak, Grup 2.3'de (23,24 2,85) tespit edildi. Sonuç olarak; bu araştırmada, NASH tavşan modelinde, liyofilize tam nar meyva ekstraktı hepatoprotektif aktivite açısından değerlendirilmiş ve en etkili dozu 50 mg/kg olarak belirlenmiştir. Nar ekstresinin 100 mg/kg dozuna kadar olan kullanımlarında, çalışmada değerlendirilen parametreler yönüyle, önem arz eden bir yan etkisinin bulunmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is, exhibit the effects liver protection, activities and probable side effects of liophilized pomegranate juice extract on steatohepatitis rabbit model. In this study; male, 5 months old, between 2-4 kg weight, non paathogen 48 New Zealand rabbit were used. This study conducted in 2 main groups, totally in 8 subgroups. First group rabbit fed with standart diet, second group rabbits fed with high fatty diet. Three different dose of liophilized pomegranate extract were given simultaneusly to rabbit during eight weeks. At the and of the study rabbits were euthaised and blood and tissue samples were taken and evoluted Biochemical result; serum ALB consentration was significantly different in Group 2.4. (100mg/kg extract) (4,04 0,10) compare with the possitive control group. Serum TC consantrotion was lowest measured in Group 2.3 (96,71 12,03). At histopathologic examination of group 2, no statistical difference was found, lowest get deporition degree at Gruop 2.3. (50mg/kg extract) and %26,49 8,64 was measured. At oxidan and antioxidant status; of Group 2 the lowest GSH consantration, similar to other parameters detected in group 2.3. (23,24 2,85).As a result in this study; liophilized total pomegranate extract was evaluated above hepatoprotective activity and most effective dossage 50mg/kg was determined on NASH rabbit model. There was no side effects were detected the usage of up to 100 mg/kg pomegranate juice extract on rabbits.