Meatus acusticus internus boyutları ile orta kulaktaki varyasyon ilişkilerinin incelenmesi
Investigation of relation with internal acoustic Meatus size and middle ear variation
  1. Tez No: 385238
  2. Yazar: İSKENDER AKBAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN TURAMANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Meatus acusticus internus, auris interna'yı fossa cranium mediale'ye bağlayan kemik bir kanaldır. Os temporale'nin pars petrosasının içinde lateral olarak uzanır. Meatus acusticus internus'un içinden nervus facialis, nervus vestibulicochlearis, a.v. labyrinthi gibi önemli oluşumlar geçer. KOM, membrana tympanica perforasyonu, kulak akıntısı, işitme kayıpları ile karakterize, 3 aydan daha uzun süren ve medikal tedavi ile tamamen düzelmeyen otitis media'daki inflamatuar bir süreçtir. Kolesteatomlu KOM'daki kemik erimesi kolesteatomsuz KOM'a göre daha ciddidir. Çalışmamızda Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Şubat 2011 ile Mayıs 2014 tarihleri arasında Kronik otit nedeniyle opere edilen (mastoidektomi) 49 hastanın retrospektif ameliyat notlarını inceledik ve varsa semptom, patoloji ve varyasyonları tespit ettik. Aksiyal ve coronal planda çekilen os temporale BT bulguları incelendi. Cerrahi uygulanan hastaların demografik bilgileri, pre-operatif tanısı not edildi. Pre-operatif BT ile meatus acusticus internus(MAİ)'un morfometrik ölçümleri yapıldı. MAİ giriş açısı, kanal uzunluğu, çapı, girişin aquaductus vestibularis'e uzaklığı ve sinüs sigmoideus'un dış kulak yoluna uzaklığı ölçüldü. Aynı zamanda dosya taramalarından körner septumu, kronik otitis media, kolesteatom, kulak zarı retraksiyonu, timpanik membran durumu, kulak akıntısı, duramaterin orta fasciada düşüklüğü, fasial sinir dehisansı, kemik zincir durumu, lateral semisirküler kanal durumu değerlendirildi. FSD ile LSK dehisansı arasındaki ilişki karşılaştırıldığında; aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu. Kolesteatom varlığı ile LSK dehisansı, FSD, TMD arasındaki ilişki karşılaştırıldığında; aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görüldü. MAİ morfometrileri kendi aralarında karşılaştırıldığında sadece sağ çap ve sol çap arasında istatistiksel olarak bir anlamlılık bulundu. Sol MAİ kanal uzunluğu ile sol sinüs sigmoideus'un dış kulak yoluna uzaklığı arasında istatiksel olarak anlamlı orta düzeyde korelasyon bulundu. Sonuç olarak yaptığımız çalışmada kolesteatom'un TMD, FSD ve LSK dehisansı üzerinde etkili olduğunu gördük. Bizim çalışmamızda değerlerin diğer çalışmalara göre düşük olmasını etnik ve coğrafik farklılıklardan kaynaklandığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Internal acoustic meatus is a bone conduit (chanel) which connects the auris interna to the middle cranial fossa. It extends laterally inside the petrosus part of the temporal bone. Important formations such as; facial nerve, vestibulicochleari nerve, labyrinthine artery and labyrinthine vein passes through the internal acoustic meatus. COM,perforation of tympanic membrane, is characterized by hearing loss, ear discharge and lasting more than 3 months and is an inflammatory process of the otitis media with completely unresolved medical treatment. Bone resorption (osteoclasis) of COM with cholesteatoma is more serious than osteoclasis in non cholesteatoma COM. In our study, we have studied 49 patients in Afyon Kocatepe University Hospital of Medicine Faculty, between May 2011 and February 2014 due to chronic otitis media were operated (mastoidectomy) retrospectively operative notes, and if symptoms have detected pathology and variations. Os taken in the axial and coronal plans were examined temporal CT findings. The demographic data of patients undergoing surgery, pre-operative diagnosis was noted. Pre-operative CT with internal acoustic meatus (IAM) of morphometric measurements were made. IAM entry angle, channel length, diameter, and the distance from the entrance of the aquaductus vestibularis sigmoid sinus external ear was measured. At the same time in file scaning we assested the situation of koerner's septum, COM, kolesteatom, tympanic membrane retraction, status of tympanic membrane (STM), ear discharge, dehiscence of the facial nevre (DFN), bone chain status and lateral semicircular canal conditions were evaluated. Compared with LSC dehiscence of the relationship between DFN; A statistically significant difference was found between them. LSC dehiscence with the presence of cholesteatoma, DFN, compared to the relationship between STM; the statistically significant difference was seen among them. IAM morphometry found a statistically significant only between the right and left wide diameter compared to each other. A significant moderately coleration between left IAM chanel lenght and left sigmoid sinus and the distance between the outer ear canal statistically was found. As a result of our study we found that the cholestoma has effect on dehiance of STM, DFN and LSC. In our study, the values to be low compared to other studies, we believe that stem from ethnic and geographical differences.