Meatus acustıcus ınternus' un bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans ile morfolojik olarak değerlendirilmesi
Morphometric measurement of the internal auditory meatusby computerized tomography or magnetic resonance imaging
- Tez No: 796272
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN SOYLUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Meatus acusticus internus os temporale'de yer alan, kompleks morfolojisi ve içerdiği önemli yapılar sebebi ile hem anatomist hem klinisyen hem de adli tıpçıların morfolojik olarak üzerinde durduğu çalışmalara konu olan anatomik bir oluşumdur. Bu çalışmada Türkiye' de yaşayan popülasyonda meatus acusticus internus'un morfolojik özelliklerini incelemek; yaş ve cinsiyet açısından yapısal farklılıkları araştırmak amaçladı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji Bölümünde çekilen 1 ile 77 yaş arası 162 vakanın (94 kadın, 68 erkek) temporal kemik Bilgisayarlı Tomografi (BT)' sinde retrospektif olarak bitemporal mesafe: bilateral MAI giriş çapı, uzunluğu ve orta çapı, sağ ve sol lateral açı, MAI oryantasyon açısı ölçüldü. Yapılan ölçümlerin yaş ve cinsiyete göre değişimleri istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Yapılan ölçümlerde bitemporal mesafe ortalama 126,3 mm (89 mm- 147,4mm), MAI sağ giriş çapı ortalama 7,9 mm (4,6 mm- 14 mm), MAI sağ uzunluğu ortalama 11 mm (7,1 mm- 16,6 mm), MAI sağ orta çapı ortalama 4,2 mm (2,7 mm- 6,7 mm), sağ lateral açı ortalama 40.3 0 (25,6 0 -68,8 0 ), MAI sol giriş çapı ortalama 8,1 mm (4,2 mm- 12,2 mm), MAI sol uzunluğu ortalama 11,1 mm (7,8 mm- 15,7 mm), MAI sol orta çapı ortalama 4,2 mm (2,7 mm- 6,1 mm), sol lateral açı ortalama 40.6 0 (23,5 0 -71,6 0 ) ve MAI oryantasyonu ortalama 155,6 0 (1210- 182,30) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The internal auditory meatus (IAM), which is a portion of the temporal bone, is a subject of investigation for forensic scientists, clinicians, and anatomists due to its complex morphology and important contents. In this study, we investigated the structural variations related to age and gender as well as the morphological characteristics of the internal auditory meatus in the Turkish population. Material and Method: The bitemporal distance, bilateral IAM entry diameter, length and medial diameter, right and left lateral angle, and IAM orientation angle were all determined from the temporal bone Computerized Tomography (CT) images of the IAM of 167 patients (1 to 77 years old, 94 female, 68 male). The difference in the measurements according to age and gender were evaluated. Results: Mean bitemporal distance was 126.3 mm (89 mm- 147.4 mm), mean IAM entry diameters were 7.9 mm for the right ear and 8.1 mm for the left ear, the mean IAM lengths were 11 mm (right) and 11.1 mm (left), the mean IAM median diameters were 4.2 mm (right) and 4.2 mm (left), the maen lateral angles were 40.30 (right) and 40.60 (left), and the mean IAM orientation was 155.60. The bitemporal distance, right lateral angle, left lateral angle, and IAM orientation were all significantly different depending on gender (p17 years), with the exception of the bitemporal distance (p 0.05). Conclusion: Basic understanding about the typical morphological measurements of IAM are important in different scientific fields. These measurements can help with sex determination in forensic medicine and also provide information about the surgical exposure and approach that should be selected during the preoperative assessment of patients who are candidates for surgical operations for the canal.