Bilgisayarlı tomografi görüntülerinde Meatus acusticus internus'un posterior fossa cerrahisi ile ilişkili morfometrik analizi
Morphometric analysis of Meatus acusticus internus associated with posterior fossa surgery on computed tomography images
- Tez No: 710840
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY AÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Os temporale sağlam yapısı nedeniyle doğal afet, yangın gibi durumlarda bütün halinde çıkarılabilir. Bu nedenlerde adli tıp, antropoloji ve arkeoloji bilim alanlarında sık kullanılan bir kemiktir. Ayrıca yapısında bulunan damar ve sinirler, komşuluğunda bulunan hayati oluşumlar os temporale'yi klinik açıdan oldukça önemli bir konuma taşır. Bu çalışmada Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı arşivindeki Multidedektör Bilgisayarlı Tomografi(MDBT) görüntüleri retrospektif olarak incelendi. Yaşları 18-79 arasında değişen, 208 bireye (104 erkek ve 104 kadın) ait görüntü üzerinde meatus acusticus internus'a ait bazı morfometrik parametreler ölçüldü ve pnömatizasyon yönünden varyasyonlar değerlendirildi. Elde edilen değerler cinsiyet, lateralizasyon, yaş grubu ve havalanma derecelerine göre analiz edildi. Ayrıca verilerin birbirleriyle olan korelasyon ilişkileri değerlendirildi. Morfometrik verilerin çoğunluğu sol tarafta daha büyük bulunurken LA ve MBA parametreleri sağda daha büyük bulundu. LA, PPSA, MAIDA, ÜTKuzunluk, ve ÜAvolüm değerleri kadınlarda daha büyük bulunurken MAIVçap, MAIHçap, MBA ve FCPGA değerleri erkeklerde daha büyük bulundu. MAIAuzunluk, MAIPuzunluk, MAIderinlik, ÜMKuzunluk ve ÜLKuzunluk parametreleri ise cinsiyetler arasında anlamlı farklılık göstermedi. Veriler yaş gruplarına göre değerlendirildiğinde FCPGA, ÜMKuzunluk ve ÜLKuzunluk değerlerinin yaş grupları arasında anlamlı farklılık göstermediği tespit edildi. Diğer parametrelerde genel olarak 1. ve 2. yaş gruplarında anlamlı derecede daha büyük değerler elde edildi. MAIVçap, MAIHçap ve PPSA değerlerine bakıldığında farklı havalanma derecelerine ait gruplarda anlamlı farklılık saptanmadı. Diğer veriler genel olarak yüksek havalanma derecesine sahip grupta daha büyük bulundu. Elde ettiğimiz morfometrik verilerin literatüre katkı sağlamasını, bölgeye yapılacak cerrahi girişimlerde karmaşık anatomik yapının anlaşılmasında ve güvenli alanların belirlenmesinde faydalı olmasını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Os temporale can be removed as a whole in cases such as natural disasters and fire due to its solid structure. For these reasons, it is a bone that is frequently used in fields such as forensic medicine, anthropology and archeology. In addition, important vessels and nerves in its structure and important structures in its neighborhood carry the temporale bone to a clinically important position. In this study, (Multidedector Computerized Tomography) MDCT images in the archive of Necmettin Erbakan University, Faculty of Medicine, Department of Radiology were retrospectively analyzed. Some morphometric parameters of the meatus acusticus internus were measured on the images of a total of 208 individuals, 104 men and 104 women, aged between 18 and 79, and variations in terms of pneumatization were evaluated. The obtained values were analyzed according to gender, lateralization, age group and aeration degrees. In addition, the correlation relationships between the data were evaluated. Although most of the morphometric parameters were found to be larger on the left, LA and MBA parameters were found to be larger on the right. LA, PPSA, MAIDA, UTKlength, and UAvolum values were found to be higher in females, while MAIVdiameter, MAIHdiameter, MBA and FCPGA values were found to be greater in males. MAIAlength, MAIPlength, MAIdepth, UMKlength and ULKlength parameters were not show significant differences between genders. When the data were evaluated according to age groups, it was determined that FCPGA, UMKlength and ULKlength values did not differ significantly between age groups. In other parameters, significantly higher values were obtained in the 1st and 2nd age groups. When the MAIVdiameter, MAIHdiameter and PPSA values were examined, no significant difference was found in the groups belonging to different degrees of aeration. Most of the morphometric values were generally greater in the group with the higher degree of aeration. We hope that the morphometric data we obtained will contribute to the literature and be useful in understanding the complex anatomical structure and determining safe areas in surgical interventions to the region.