Stress analysis in composite resin applied upper canine tooth
  1. Tez No: 38524
  2. Yazar: ÖMÜR PEKMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEÇİL ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Çeşitli şekillerde hasar görmüş insan dişlerinin, hasarlı kısımlarının estetik ve fonksiyonel kayıplarını gidermek için kullanılan malzemelere restorasyon malzemeleri denir. Dişe uygun özellikleri ve görünümü nedeniyle restorasyonlarda kullanılan malzeme tipi ise kompozit restorasyon malzemeleridir. Kompozit malzeme ile restore edilmiş dişlerde, çiğneme kuvvetlerinin sonucu olarek, özellikle kompozit malzeme-dentin veya mine yüzeylerinde gerilmeler meydana gelmektedir. Bu çalışmada diş hekimliği bilimi uygulamaları baz alınarak kompozit malzeme ile restore edilmiş ön insan köpek dişinde oluşan gerilmeler üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmiştir. 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Restorative materials are the materials which are used to regain the function and esthetic loses with injured human tooth, instead of damaged parts of tooth. Composite restoratives are the type of having been used in several restorations especially because of their suitable appearance to the tooth. In the teeth applied composite restoratives, as a result of biting forces, the stresses, especially on composite-tooth ( dentin or enamel ) interface occur.In this study, according to the dentistry science applications, it is investigated the stresses occured in human upper canine tooth applied composite restorative byusing three dimensional finite element method.