Farklı tekniklerle yerleştirilen yüksek viskoziteli cam iyonomer restoratif materyaller ve akışkan bulk-fill kompozit rezinin dentine makaslama bağlanma dayanımlarının ve mikro sertliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the shear bond strength to dentine and micro hardness of high viscosity glass ionomer restorative materials and flowable bulk-fill composite resin placed by different techniques
- Tez No: 803376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ÖZCAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasının amacı son dönemde klinik uygulamalarda sıklıkla tercih edilen iki farklı yüksek viskoziteli cam iyonomer restoratif materyal ile, bir akışkan bulk-fill kompozit rezin materyalin, farklı uygulama teknikleri (üretici firma talimatları, ön ısıtma uygulaması, ultrasonik aktivasyon uygulaması) sonrası materyallerin yüzey sertlik değerlerine (Vicker's sertlik testi) ve dentine makaslama bağlanma dayanımlarına etkisini değerlendirmektir. Vicker's sertlik testi için 4 mm derinliğinde ve 4 mm çapında teflon kalıplara; sırasıyla Grup 1: güçlendirilmiş yüksek viskoziteli cam iyonomer restoratif materyal (GYVCİS), Grup 2: yüksek viskoziteli cam iyonomer restoratif materyal (YVCİS) ve Grup 3: akışkan bulk-fill kompozit rezin (AB) üretici firma talimatlarına göre uygulandı. Sırasıyla Grup 1a: GYVCİS, Grup 2a: YVCİS ve Grup 3a: AB 50°C sıcaklıktaki su içinde 1 dk bekletilen materyallerden örnekler hazırlandı. Sırasıyla Grup 1b: GYVCİS, Grup 2b: YVCİS ve Grup 3b: AB yerleştirme esnasında 5 sn ultrasonik aktivasyona maruz bırakıldı. Sırasıyla Grup 1c: GYVCİS, Grup 2c: YVCİS ve Grup 3c: AB 50ºC'de su içerisinde 1 dk bekletildikten sonra ultrasonik aktivasyon yardımı ile uygulandı. Polimerizasyon veya sertleşme reaksiyonu tamamlanan örneklerin üst yüzeylerinin Vicker's sertlik değerleri Vicker's sertlik ölçüm cihazı ile ölçüldü. Makaslama bağlanma dayanımı testi için çalışmaya 84 adet çekim endikasyonu bulunan sağlam insan molar dişi dahil edildi. Dişler yavaş dönen elmas kesici yardımı ile meziodistal yönde ikiye ayrıldı. Örnekler rastgele 12 gruba (n=14) ayrıldı. Materyaller; Vicker's sertlik testinde kullanılan yerleştirme teknikleriyle dentin yüzeyine uygulandı. Örnekler 36,5°C'de etüvde 24 saat distile su içerisinde bekletildi. 24 saatin sonunda örneklere makaslama bağlanma dayanımı testi uygulandı. Çalışmada elde edilen bulguların istatistiksel analizi tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Tukey çoklu karşılaştırmaları kullanılarak gerçekleştirildi (p= 0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the different application methods (manufacturer's instructions, preheating application, ultrasonic activation application) of two different high-viscosity glass ionomer restorative materials and a flowable bulk-fill composite resin material, on surface Vicker's hardness values and the shear bond strength to dentine. For the surface Vicker's hardness test 4 mm depth and 4 mm diameter teflon mold were used. For Group 1: reinforced high viscosity glass ionomer restorative material (GYVCİS), Group 2: high viscosity glass ionomer restorative material (YVCİS) and Group 3: flowable bulk-fill composite resin (AB) were applied according to the manufacturer's instructions. For Group 1a: GYVCİS, Group 2a: YVCİS and Group 3a: AB specimens were prepared from materials that were kept in water at 50°C for 1 minute. Group 1b: GYVCIS, Group 2b: YVCIS and Group 3b: AB were exposed to ultrasonic activation for 5 seconds during placement. For Group 1c: GYVCIS, Group 2c: YVCIS and Group 3c: AB were kept in water at 50ºC for 1 minute and then 5 second ultrasonic activation were applied during placement. Surface Vicker's hardness values of the upper surfaces of the specimens were measured using Vicker's hardness measuring device. For the shear bond strength test, 84 intact human molar teeth with extraction indications were included in the study. The teeth were sectioned two in the mesiodistal direction with a slow speed diamond saw. The specimens were randomly divided into 12 groups (n=14). Materials were applied to the dentin surfaces with the some placement protocols as used in the Vicker's hardness test. The specimens were kept in distilled water for 24 hours in at 36.5°C. At the end of 24 hours, shear bond strength test was performed. Statistical analysis were performed using one-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey multiple comparisons for both Vicker's hardness and for shear bond strength tests (p= 0.05).