Farklı remineralizasyon ajanlarının mine yüzeyine etkisinin optik koherens tomografi ile incelenmesi
The investigation of the effect of different remineralization agents on the mineral surface with optical coherence tomography
  1. Tez No: 560092
  2. Yazar: ECE BAY CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BOLAT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı remineralizasyon ajanlarının etkinliğinin optik koherens tomografi kullanılarak incelenmesi ve bu ajanların bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmamızda çekilmiş 12 üst keser, 11 alt keser, 12 kanin, 12 premolar ve 12 adet molar diş olmak üzere toplam 59 diş kullanılmıştır. Tüm dişler su soğutması ile vestibül ve oral yüzlere ayrılmış ve 4 grup oluşturulmuştur; 1. grup kontrol grubudur, 2. gruba R.O.C.S, 3. gruba GC Tooth Mousse ve 4. gruba Fluor Protector remineralizasyon ajanları uygulanmıştır. Tüm gruplar, birbirine yakın sayıda alt keser, üst keser, kanin, premolar ve molar diş içermektedir. Oluşturulan 118 örnek, Alman Standartları Enstitüsü'nün bağlanma dayanımları formuna göre akrilik içerisine gömülmüştür. Tüm örnekler başlangıçta optik koherens tomografi ile taranmıştır. 2., 3., ve 4. gruptaki dişler remineralizasyon sonrası tekrar taranmıştır. Son olarak tüm örnekler ortodontik kompozit bağlanma dayanımı testine tabi tutulmuştur. Bulgular: Remineralizasyon ajanı uygulanan tüm dişlerin vestibül ve oral yüzlerinde başlangıç t₀ ve mineralizasyon işlemi sonrası t₁ gri değerlerinde anlamlı fark olduğu görülmüştür (p0,05). Ortodontik kompozit bağlanma dayanımı oral yüzlerde 1. grupta 14,28±7,09 Mpa, 2. grupta 8,07±3,38 Mpa, 3. grupta 10,12±3,34 Mpa ve 4.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the efficacy of different remineralization agents via optical coherence tomography and to evaluate the effect of these agents on shear bond strength. Method: In this study, a total of 59 teeth, 12 upper cuts, 11 lower cuts, 12 canines, 12 premolar and 12 molar teeth were used. All teeth were divided into vestibular and oral faces with water cooling and 4 groups were formed; the first group was the control group, the second group was R.O.C.S, the third group GC Tooth Mousse and the fourth group Fluor Protector remineralization agents were applied. All groups contain a similar number of lower cuts, upper cuts, canine, premolar and molar teeth. The 118 samples were embedded in acrylic according to the German Standards Institute's bonding strength form. All samples were initially screened by optical coherence tomography. The teeth in groups 2, 3, and 4 were re-scanned after remineralization. Finally, all samples were subjected to orthodontic composite bond strength testing. Results: In the vestibular and oral surfaces of all teeth treated with remineralization agent, there was a significant difference in ti gray values after baseline and mineralization (p 0.05). Orthodontic composite bond strength was 14,28 ± 7,09 MPa in the first group, 8,07 ± 3,38 MPa in the second group, 10,12 ± 3,34 MPa in the third group and 7,54 ± 3 in the 4th group.