12 haftalık Latin dans eğitiminin üniversite öğrencilerinin öz güven düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the impact of the 12 weeks Latin dance training course on self confidence of university students
- Tez No: 385260
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN ADİLOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Araştırma da 12 haftalık Latin dans eğitiminin üniversite öğrencilerinin öz güven düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 30 kontrol grubu, 30 çalışma grubu olmak üzere toplam 60 üniversite öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Akın (2007) tarafından geliştirilen 33 maddelik öz güven ölçeği kontrol ve çalışma grubuna uygulanmıştır. Latin dans eğimi; Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Anafartalar yerleşkesi spor salonunda haftada 1 gün (2 saat) olmak üzere toplamda 12 hafta, 24 saat şeklinde yapılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS.16,0 kullanılmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans, Paired Sample ve Independent t-testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the impact of the twelve weeks of Latin Dance Training Course on self confidence of the university student. Sixty university students participated in this study: Thirty in the control and thirty in the study group. Thirty three item self confidence survey developed by Akın (2007) was used to obtain data from both the control and the study groups. Latin dance training course was given to the participants of the study in Canakkale On Sekiz Mart University two hours weekly for a total of 12 weeks. SPSS.16.0 was used to analyse the data. In the analyses of the data; percentage, frequency, Paired Sample test and Independent t-test were used.