Gelişim çağındaki basketbolcularda doping kullanımı eğilimi ve bilgi düzeyinin incelenmesi
Investigation the trends of using doping and doping knowledge on adolescent basketball players
  1. Tez No: 385259
  2. Yazar: SERKAN IŞIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZHAN BAVLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma alt yapı kategorilerinde basketbol oynayan sporcuların doping bilgi düzeylerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 14 ile 18 yaş aralığında bulunan, 349'u yıldız takım kategorisi, 351'i genç takım kategorisinde olmak üzere toplam 700 erkek sporcu katılmıştır. 75'i yıldız takım kategorisi, 100'ü genç takım kategorisinde olmak üzere toplam 175 bayan sporcu katılmıştır. Toplamda 875 sporcu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Sporculara doping hakkındaki bilgi düzeylerini belirlemek için anket uygulanmıştır. Verileri SPSS programında değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda; Sporcular doping sözcüğünü ilk olarak en çok medyadan duyduklarını belirtmişlerdir. Sporcuların 257'si ağrı kesici kullanmakta, kullanılan ilaçlarda ilk sırayı balık yağı ve vitaminler almıştır. 54 sporcu doping kontrolünden geçmiş, hiçbir sporcunun sonucu pozitif çıkmamıştır. Kullanılan ilaçların yan etkileri hakkında 826 sporcu bilgisi olmadığını belirtmiştir. 792 sporcu, başarı ve para kazanmak için doping kullanımına gerek olmadığını belirtmiştir. 864 sporcu, dopingin sporda önemli bir sorun olduğunu, 809 sporcuda doping hakkında bilgi düzeyinin yetersiz olduğunu, 818 sporcu da doping hakkında bilgi sahibi olmak istediğini belirtmiştir. Bu bulgular ışığında; alt yapıda basketbol oynayan sporcuların doping kullanımı ve dopingin zararları hakkında bilgi düzeyleri yetersiz bulunmuştur. Dopingin sporda önemli bir sorun olduğu ve doping kulanı ve doping hakkında bilgi sahibi olmak istediği sonucuna ulaşılmıştır. Branşla ilgili olan federasyonun doping kontrollerini daha yaygın ve sistemli hale getirmesi, sadece üst düzey liglerde bulunan sporculara doping kontrolü yapmamalı alt liglerdeki sporculara da uygulamalıdır. Kulüplerde mutlaka doping konusunda eğitim almış bir uzmanın aktif olarak bulunmalıdır. Sporculara psikolojik eğitim ve ilaç takviyesi konusunda destek olmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the knowledge level of the athletes who play basketball in reserve categories. 700 male and 175 female voluntary athletes (875 in total), who are between the ages of 14 and 18. A Questionnaire was conducted to determine the knowledge level of the athletes about doping. Data gathered were analyzed using SPSS program. The result of this study shows that athletes hear the word 'doping' for the first time, mostly from the media. 257 of the athletes take painkillers. Vitamins and fish oil are placed on the top among the medicine taken by them. 54 of the athletes have been gone through doping control and none of their results were positive. 826 participants stated that they did not have any information about the side effects of the drugs used. 792 athletes have put forward that there is no need to use doping in order to gain money and success. 864 athletes pointed out that doping is a major problem in sports, 809 of the athletes claimed that their knowledge of doping is insufficient, and 818 stated that they would like to be informed about doping. In light of these findings; it has been concluded that the reserve basketball players do not have adequate knowledge about the harms of doping and doping in sports is a significant problem and the athletes wish to have more information about the use of doping. The federation of the branch of sport should control the use of doping more commonly and more systematically. Not only top league players but also reserves and lower level athletes should go through doping control. All the clubs should have an active specialist who has been trained about doping and who is able to provide athletes with psychological training and can inform them about supplementary drugs.