Primer hipertansiyon hastalarında yaşam tarzı danışmanlık ve eğitiminin kan basıncı kontrolüne uzun dönemde etkisi
The long term effect of life style modification counseling and education on the blood pressure values of primary hypertension patients
  1. Tez No: 443825
  2. Yazar: NAZLI SİMGE GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN MELİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; primer hipertansiyon hastalarının tuz kısıtlaması ve düzenli fiziksel egzersizi içeren yaşam tarzı değişikliği eğitimine uyumlarını değerlendirmek ve yaşam tarzı değişikliğinin kan basıncına uzun dönemdeki etkilerini belirleyebilmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 2013-2014 tarihlerinde gerçekleştirilen“Primer Hipertansiyon Hastalarında Tuz Kısıtlaması Danışmanlık ve Eğitiminin Kan Basıncı Kontrolüne Etkisi”başlıklı tez çalışması ve“Primer Hipertansiyon Hastalarında Düzenli Fiziksel Egzersizin Kan Basıncı Regülasyonuna Etkisi”adlı tez çalışmasının iki yıllık sonuçlarını değerlendirmek üzere yapılmıştır. Araştırmada veriler anket uygulaması, kan basıncı ölçümleri, 24 saatlik ambulatuar kan basıncı ölçümleri ve tuz kısıtlaması önerilen grup ile kontrol grubuna 24 saatlik idrarda biyokimyasal Na+ ölçümü ile toplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya 105 hasta dahil edildi. Çalışmamıza katılan hastaların 40'ı tuz kısıtlaması grubunda, 46 hasta egzersiz grubunda, 19'u ise kontrol grubunda idi. Çalışmamıza katılan 105 hastanın 77'si kadın (%73,3) 28'i erkekti (%26,7). Hastaların yaş ortalamaları 57,1±6,4 olarak bulundu. Tuz kısıtlaması grubunda giriş ve çıkış ambulatuar sistolik kan basıncı ve diyastolik kan basıncı ortalamaları arasında sırasıyla 3,1 ve 2,5 mm Hg'lik düşüş saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the compliances of the patients to the life style modification education which is composed of salt restriction and physical exercise and the effects of life style modifications on hypertension on the long term. Materials and Methods: The study is designed to review the two year results oh the thesis called“The Effect of the Salt Restriction Counselling and Education on Blood Pressure”and thesis called“The Effect of Regular Physical Exercise on Essentieal Hypretension Patients”. Survey application, blood presssure monitorings, 24 hour ambulatory blood pressure monitoring and 24 hour urine sodium is measurements are used for data collection. Findings: 105 patients were included in the study. Salt restriction group included 40 patients, exercise group included 46 patients and control group incleded 19 patients. 77 patients (73,3%) out of 105 were women and 28 (26,7%) were men. The mean age of the participants was 57,1±6,4. The entry and the exit ambulatory systolic and diastolic blood pressures have dropped for 3,1 and 2,5 mm Hg respectively in the salt restriction group.