Timpanoplasti ameliyatlarında akustik rinometri ve rinomanometrinin prognostik değeri
Prognostic value of acoustic rhinometry and rhinomanometry in tympanoplasty
- Tez No: 385269
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SEFA DEREKÖY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Kronik otitis mediada (KOM) cerrahi sonuçları etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerden biri de nazal kavitedeki patolojilerdir. Nazal kavitedeki patolojiler östaki disfonksiyonu yaparak timpanoplasti ve ossiküloplasti sonuçlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; timpanoplasti ameliyatlarında cerrahi sonuçlar ile operasyon öncesi objektif nazal kavite ölçümleri karşılaştırılarak Akustik Rinometri (ARM) ve Rinomanometrinin (RNM) prognostik değerini araştırmaktır. Yöntem: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı' nda 2009-2014 yılları arasında KOM tanısı konarak cerrahi tedavi uygulanan 58 olgu çalışma gurubunu oluşturdu. Olgulara ameliyat öncesi otoskopik ve mikroskobik muayene yapılarak tanı konulduktan sonra odyolojik test yapıldı. Bu olgulara ameliyat öncesi nazal kaviteyi objektif olarak ölçmeye yarayan ARM ve RNM testleri uygulandı. Ameliyattan sonra 6 ay içerisinde postoperatif kontroller yapıldı. Hastalar postoperatif otoskop ve mikroskop ile muayene edilerek enfeksiyon eradikasyonu ve greft yönüyle başarı değerlendirildi. Ayrıca ameliyat sonrası işitme durumu odyolojik test ile değerlendirildi. Olgularda enfeksiyon kontrolü, greft başarısı ve işitmede iyileşme parametreleriyle, preoperatif ARM ve RNM ölçüm sonuçları istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamıza KOM tanısı alan ve ameliyat edilen 58 olgu dahil edildi. Olguların 34'ü (% 58,6) kadın, 24'ü (% 41,4) erkekti. Olguların yaşları 13 ile 62 arasında değişmekte olup ortalaması 32,12±14,48 yıldır. Preoperatif hava kemik aralığı ortalaması 30,00±11,54 ve postoperatif hava kemik aralığı ortalaması 20,71±11,09 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: There are many factors affecting surgical results in Chronic Otitis Media (COM). One of these factors is pathology in nasal cavity. The pathologies in nasal cavity affect the results of tympanoplasty and ossiculoplasty by causing eustachian tube dysfunction. The aim of this study is to investigate prognostic values of Acoustic Rhinometry (ARM) and Rhinomanometry (RNM) by comparing the pre-surgical objective nasal cavity measurements to the surgical results of tympanoplasty surgeries. Method: A group of 58 cases that have been diagnosed as COM and for which surgical treatments have been applied between the years 2009 and 2014 in ENT and Head and Neck Surgery Department of Çanakkale Onsekiz Mart University Faculty of Medicine has been selected as the study group. Before operation, Otoscopic and microscopic examination were performed for diagnosis, the audiologic tests were performed. Before the operation to ARM ve RNM tests which measures the nasal cavity objectively were performed to patients. After the operation, post operative examinations were performed within 6 months. Otoscopic and microscopic examinations were performed postoperative, eradication of infection and graft retention success were evaluated. In addition postoperative hearing status was assessed by audiologic tests. Infection control, graft uptake success, hearing improving parameters and presurgical ARM and RNM measurements in the cases have been statistically compared. Results: Our study includes 58 patients operated due to COM. 34 of the cases (% 58,6) were female, 24 (% 41,4) were male. The age of patients ranged between 13 and 62 average 32,12±14,48 years. The mean preoperative air bone gap was 30,00±11,54 and the mean postoperative air bone gap was 20,71±11,09.