Pulpa kuafaj materyallerinin diş pulpası kökenli mezenkimal kök hücreler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of pulp capping materials on mesenchymal dental pulp stem cells
  1. Tez No: 385282
  2. Yazar: İBRAHİM UMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET YALÇIN, PROF. DR. BORA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, pulpa kuafajında kullanılan kuafaj materyallerinin diş pulpası mezenkimal kök hücreleri (DP-MKH) üzerindeki etkilerinin, sitotoksik ve odontojenik farklılaştırma yönünden incelenmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmada güncel kuafaj materyalleri olan Biodentine, MM-MTA, BioAggregate ve TheraCal'in sitotoksik etkilerini belirlemek amacıyla DP-MKH üzerinde WST-1 testi gerçekleştirilmiştir. Odontojenik farklılaştırma deneyi için ise, DP-MKH' ler ve kuafaj materyallerinden oluşturulan diskler (5x2 mm) odontojenik indüksiyon besi yerinde ortak kültüre edilerek, odontojenik farklılaştırmanın bir belirteci olan Alkalen fosfataz (ALP) aktivite testi yapılmıştır. Bulgular: WST-1 testi sonuçlarına göre, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında kuafaj materyallerinin tümünde sitotoksik etki gözlemlenmiştir. TheraCal diğer kuafaj materyallerinden daha fazla sitotoksik etki göstermiştir. Materyaller arasında en yüksek odontojenik farklılaştırma potansiyeli TheraCal grubunda gözlemlenmiştir. Biodentine ve MM-MTA ise kontrol grubu ile karşılaştırıldığında düşük ALP aktivitesi göstermiştir. Sonuç: Yeni geliştirilen pulpa kuafaj materyalleri, yeni doku oluşumunu uyarmada üstün özelliklere sahip olsalar bile sitotoksisite yönünden dikkatli olunmalı ve ilave çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effects of the capping materials used in pulp capping on dental pulp mesenchymal stem cells (DP-MSC) in terms of cytotoxic and odontogenic differentiation. Method and Meterials: In this study, in order to determine the cytotoxic effects of the current capping materials like Biodentine, MM-MTA, BioAggregate and TheraCal, a WST-1 test was applied upon DP-MSC. Furthermore, to assay the odontogenic differentiation, disc-shaped (5x2 mm) specimens of capping materials and DP-MSCs were common cultered in odontogenic induction medium and Alkaline Phosphatase (ALP) activity which is a marker of odontogenic differentiation, was tested. Results: According to the WST-1 test, cytotoxic effect compared with the control group was observed in all of the capping materials. TheraCal was observed to be more cytotoxic than the other capping materials. The highest potential of odontogenic differentiation between materials was observed in TheraCal group. Biodentine and MM-MTA had low ALP activity when compared with control group. Conclusion: Even though the newly developed pulp capping materials have superior properties to stimulate new tissue formation, it is needed to be careful in terms of cytotoxicity and further studies should be performed.