Asetazolamid'in kolorektal kanser hücreleri üzerine etkisi (İn vitro)
In vitro effect of acetazolamide on colorectal cancer cells
- Tez No: 385290
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERGÜL EYOL, DOÇ. DR. İLKER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kolorektal kanser, sindirim sisteminin parçaları olan kolon ya da rektumda başlayan bir kanserdir. Kolorektal kanser dünya çapında hem erkek hem de kadınlarda en yaygın üçüncü kanserdir ve batı ülkelerinde kanser ile ilişkili ölümlerde ikinci ana nedendir. Son yıllarda hücrelerin ekstraselüler çevresine yönelik yoğunlaşan çalışmalar, malignant tümörlerde ekstraselüler çevrenin asitleşmesinin, kanser hücrelerinin invazifliğini arttırdığını göstermiştir. Normal dokularda asit üretimi karbonik anhidrazlar tarafından katalizlenir ve karbonik anhidrazların inhibitörlerinden biri de asetazolamiddir. Bu çalışmanın amacı Asetazolamid'in kolon kanser hücre hatlarında (SW620 ve LS174T) antitümör etkisini araştırmaktı. Bunun için SW620 ve LS174T hücrelerine üç farklı hücre kültür tekniği uygulandı ve elde edilen sonuçların istatistiksel olarak anlamlı bulundu (P < 0.05).
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is a cancer that starts in the colon or the rectum which parts of the digestive system. Colorectal cancer is the third most common type of cancer in both men and women worldwide and the second principal cause of cancer-related death in the western countries. Studies focusing on acidification of the extracellular milieu of malignant tumors in recent years have shown that it increases the invasive behavior of cancer cells. In normal tissues, production of acid is catalyzed by carbonic anhydrases and one of the inhibitors of carbonic anhydrases is acetazolamide. The aim of this study was to investigate antitumor effect of acetazolamide on SW620 and LS174T cell lines. For this, it was performed three different cell culture techniques on the cell lines and the obtained results were statistically significant (P < 0.05).