İzmir İç Körfezinde çeşitli balık türlerinde ağır metal birikiminin incelenmesi
  1. Tez No: 38530
  2. Yazar: M.İRFAN ATAOĞUZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN AVNİ BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET: Bu çalışmada Cu ve Zn' nin İzmir İç Körfez' inde farklı biyotoplarda yaşayan ve ekonomik değeri olan kefal (Mugil aurata) ve dil balığı (Solea vulgaris)' in kas dokusunda ve karaciğer dokusunda birikim miktarları incelenmiştir. Örnekler Atomik Absorbsiyon Spectrofotometresinde 1994 yılı haziran ve 1995 yılı ocak aylarında ölçülerek, uluslararası kuruluşlarca verilen miktarlarla karşılaş ünlmış ve bu metal derişimlerinin yenilebilir miktarlarla karşılaştırılmış yenilebilir kas dokuda zararsız ve düşük olduğu saptanmıştır. SUMMARY: In this study, two heavy metals (Cu, Zn) which are accumulated in the muscular tissue and liver tissue of mullet (Mugil aurata ) and sole (Solea vulgaris) which are high economic value and living in the different biotopes, were analysed. Quantity of Cu an Zn which were contained by this samples, measured in 1994 July and 1995 January with atomic absorbsiyon spectrofotometer. The obtained values were compared with the tolerable levels given by international institues. It was determined that concentrantions of these metals were at low low innocuous levels inthe edible muscle.
Özet (Çeviri)