Foça cıvarı bazı fotofil alg fasiesleri (Halopteris scoparia sauvageu : cystoseria crinita bory ) üzerinde araştırmalar
- Tez No: 38531
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET KOCATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada Foça'da üst infralittoral zonda bulunan Halopteris scoparia ve Cystoseira crinita fasieslerinin kalitatif ve kantitatif değerlendirilmesi yapılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda; Halopteris scoparia fasiesinde 40 alg ve 184 hayvan olmak üzere toplam 224 tür; Cystoseira crinita fasiesinde 29 alg ve 116 hayvan olmak üzere toplam 145 tür belirlenmiştir. Tür tayinlerinin yapılmasından sonra her bir türün Mevcudiyet Dereceleri, Ortalama Bolluk ve Ortalama Kısmi " III ! Baskınlıkları hesaplanmıştır. Örneklemeler iki mevsimde yapılmıştır. ABSTRACT In this study, qualitative and quantitative characteristics of Halopteris scoparia facies and Cystoseira crinita facies belonging of superior infralittoral zone of Foça, were investigated. As a result of this study, total of 224 species of made up of 40 algae and 184 from various animal groups, have been determined of Halopteris scoparia facies and total of 145 species of made up of 29 algae and 116 from various animal groups have been determined of Cystoseira crinita facies. After the species of various groups have been determined, the Degree, of Presence, Mean Abundance and Mean Dominancy of the Species have been calculated. Sampling made were at two seasons.
Özet (Çeviri)