Metformin hidroklorür'ün çeşitli geçiş metalleri ile verdiği komplekslerin incelenmesi
Investigation of the complexes formed by metformin hcl and various transition metals
  1. Tez No: 385321
  2. Yazar: SAADET YILMAZBİLEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP KARADERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Metformin HCl ve benzeri biguanid türevleri, insülin salınımını arttıran sülfonilüreler ve glinidler ya da insülin duyarlığını arttıran tiyazolidindionlar gibi konvansiyonel oral antidiyabetiklerin, kapsamlı randomize çalışmalarla, diyabetik komplikasyonları önleyici etkileri olsa bile, risk taşıyan bireylerde bu riski azaltacak etkili ve güvenilir ajanlara gereksinim devam etmektedir. Metformin HCl, Tip 2 diyabet hastaları için hem monoterapide hem de kombine tedavide güvenli ve etkin bir oral antidiyabetiktir. İlaç, karaciğer tarafından üretilen şeker miktarını azaltır, emilen şeker miktarını sınırlar insülin reseptörlerinin çok daha hassas olmasını sağlar. Deneysel diyabette 2+ değerlikli elementlerin plazma ve doku düzeyleri arasında da farklılıklar söz konusudur. Bu çalışmalar ışığında antidiyabetik Metformin HCl alımında metallerle oluşturabileceği kelat yapısı mikro organizmaların biyolojik aktivitesinde önemlidir. Metformin HCl, Mg(II), Ca(II), Cu(II), Zn(II), Cd(II), Fe(III) ile oluşturduğu kompleks yapıların bileşimi spektrofotometrik olarak incelendi. Oluşan komplekslerin yapıları“Potansiyometri”yöntemi ile desteklendi. Magnezyum(II)- Metformin HCl, Kalsiyum(II)- Metformin HCl, Bakır(II)- Metformin HCl, Çinko(II)- Metformin HCl, Kadmiyum (II)- Metformin HCl, Demir(III)- Metformin HCl ve çözeltilerinin ayrı ayrı spektrofotometrik ölçümleri alındı ve bu ölçüm sonuçları kompleksleşmenin gerçekleştiğini gösterdi. Potansiyometri yöntemi ile yapılan çalışmalarda, Magnezyum(II)- Metformin HCl(1:1), Kalsiyum(II)- Metformin HCl(1:1), Bakır(II)- Metformin HCl(1:2), Çinko(II)- Metformin HCl(1:2), Kadmiyum(II)- Metformin HCl(1:2) , Demir(III)- Metformin HCl(1:2) olarak kompleks oluşturdu.
Özet (Çeviri)
Even though wide ranged randomized studies have shown that Metformin HCl and similar biguanide derivatives have affects that prevent diabetic complications similar to the way conventional antidiabetics such as sufonlyurea and glinides increase insulin secretion or thiazolidinediones increase insulin sensitivity there is still need for more effective and safe agents especially for people who are under risk. Metformin HCl is a safe and effective oral antidiabetic used in monotherapy and combined therapy for type-2 diabetes patients. It reduces the saccharides produced by the liver, limits the amount of saccharides secreted and increases the sensitivity of insulin receptors. In experimental diabetes, levels of 2+ charged elements differ in the plasma and in the tissue. In accordance to these studies, the intake of antidiabetic metformin HCl may lead to formation of chelates with metals. This is significant in terms of biological activity of microorganisms. In this study, the complexes Metformin HCl forms with Fe (II), Mg, Cu (II), Ca, Zn (II) and Cd (II) were observed spectrophotometrically. The structures of these complexes were supported with the“Potentiometry”technique. Spectrophotometric calculations of Magnesium-Metformin HCl, Cadmium (II)- Metformin HCl, Calcium- Metformin HCl, Copper (II)- Metformin HCl, Iron (III)- Metformin HCl and Zinc (II)- Metformin HCl solutions were separately measured and these showed that complexes were formed. In the investigation using potentiometry technique, Magnesium (II)-Metformin HCl (1:1), Calcium (II)-Metformin HCl (1:1), Copper (II)-Metformin HCl (1:2), Zinc (II)- Metformin HCl (1:2), Cadmium (II)- Metformin HCl (1:2) and Iron (III)- Metformin HCl (1:2) complexes were formed.