Sodyum glukoz kotransporter 2 inhibitörü olan empagliflozin kullanımının retina ve ön segment üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Assessment of the effect of SGLT 2 inhibitor, empagliflozin, on the retina and anterior segment of the eye
  1. Tez No: 730847
  2. Yazar: BORA DENİZ ARGON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKIN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Yeni tanı tip 2 diyabetes mellitusta (DM) empagliflozin ile metformin kombinasyon tedavisi ile sadece metformin tedavisinin retina, optik sinir ve ön segment üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, gözlemsel ilaç çalışması olarak tasarlanan bu çalışmaya Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Retina Kliniği'ne başvurmuş, yeni tanı tip 2 DM hastası olup Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniğince Empagliflozin+Metformin Hidroklorür (5/1000mg) tedavisi ile sadece Metformin Hidroklorür (1000mg) tedavisi başlanan 40 hastanın 80 gözü dahil edilmiştir. Hastalar kullandıkları ilaca göre iki gruba ayrılmışlardır (Grup EM: Empagliflozin+Metformin Hidroklorür (5/1000mg); grup M: Metformin Hidroklorür [1000mg]). Hastaların başlangıç, 3ncü ve 6ncı aydaki detaylı göz muayene bulguları, glikolize hemoglobin (HbA1c), idrar mikroalbümin değerleri, spektral domain optik koherens tomografi (SD-OKT) ile VEP testi ile elde edilmiş verileri kaydedilmiştir. Zaman içindeki değişimleri birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to compare the effects of empagliflozin and metformin combination therapy and metformin therapy alone on retina, optic nerve and anterior segment in newly diagnosed type 2 diabetes mellitus (DM). Materials and Methods: This study was designed as a prospective, observational study. Eighty eyes of 40 patients with newly diagnosed type 2 DM, who applied to Prof Dr Cemil Tascioglu City Hospital Department of Retina, who were newyly started on empagliflozin + metformin therapy (5/1000 mg) and metformin therapy alone (1000 mg) by the Department of Endocrinology, Diabetes and Metabolism, were included in this study. The patients were divided into two groups according to the drug they received (Group EM: Empagliflozin + Metformin Hydrochloride (5/1000mg); group M: Metformin Hydrochloride [1000mg]). Detailed eye examination findings, glycosylated hemoglobin (HbA1c), urine microalbumin values, spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT) and VEP test data of the patients at the beginning, 3rd and 6th months were recorded. Their changes over time were compared with each other.