Sudomotor disfonksiyonu olan diyabetik hastalarda ayak bakım eğitimi etkinliğinin değerlendirilmesi
The evaluation of the foot care training event on diabetic patients with sudomotor dysfunction
  1. Tez No: 385325
  2. Yazar: EMİNE SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ALPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Araştırma, ayak nem ölçümüyle sudomotor disfonksiyonu belirlenen hastalara ayak bakım eğitimi verilerek, diyabetik ayak yarası oluşumunun önlenmesi ve ayak bakımı eğitiminin ayak sağlığı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla deney kontrol araştırması olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji polikliniğine başvuran, vaka seçim kriterlerine uyan 120 hasta oluşturdu. Örneklemi oluşturan hastalar 60'ar kişilik deney ve kontrol grubuna ayrıldı. Deney grubundaki hastalarla her kontrolde tek tek ve yüz yüze görüşülerek ayak bakım eğitimi verildi. Veri toplama aracı olarak; ayakta nem ölçümü için neuropad, hasta tanıtım formu, ayak değerlendirme formu ve diyabet yönetimine ilişkin öz-etkililik ölçeği, diyabetik hastalarda sağlık inanç modeli ölçeği, diyabet hastalarında ayak bakım alışkanlığı formu kullanıldı. Veriler SPSS programı kullanılarak analiz edildi. Deney grubu Öz-etkililik ve Sağlık İnanç Modeli ölçeği puan ortalamaları faktörü açısından araştırmanın başlangıcında ve sonundaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Ayak bakım alışkanlığı formuna göre deney grubu hastaların araştırmada zaman içerisinde olumlu alışkanlıklara verilen evet hayır yanıtları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Sonuç olarak; sudomotor disfonksiyonu olan diyabetik hastalarda ayak bakım eğitiminin ayak sağlığı üzerine olumlu etkileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been done as an experimental control research with the aim of preventing formation of diabetic foot injury and the evaluation of the effects of foot care training on foot health for the diabetic patients whom are considered as sudomotor dysfunction with the foot moisture measurement. The sample of this research consisted of 120 patients corresponding to the case selection criteria applied to Çanakkale 18 Mart Practice and Research Hospital , Department of Endocrinology Clinic. The patients formed the sample were divided into 60 of experimental and cıntrol groups. The foot care training was given to the patients in experimental group individually and face to face in each control. Neuropad for foot moisture measurement, patient information form, foot evaluation form and self-efficacy scale for the management of diabetes, health belief model scale in diabetic patients, foot care habits form diabetes were used as a data collection. SPSS statistic program was used to analyse the data. At the beginning and at the end of the study the difference was statistically significant in terms of the factors of the mean scores of experimental group's self-efficacy and health belief model scale (p0,05). According to the foot care habit form, the differences between the answers given in time yes or no to the positive habits by experimental group patients was statistically significant (p0,05). As a result sudomotor dysfunction of diabetic patients with foot care training was found to have a positive impact on foot health.