The effect of information technology in Turkish healthcare system; e-prescription case study
Türk sağlık sisteminde bilgi teknolojisinin etkisi; e-reçete örnek çalışması
- Tez No: 385357
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmanın amacı; sağlık alanında bilgi teknolojilerinin etkisini incelemek ve bu konuda öneriler geliştirmektir. İlk bölümde, Türk sağlık sistemi ve sağlıkta kullanılan bilgi teknolojileri tanıtılmıştır. Sağlıkta bilgi teknolojilerinin etkilerini görmek için dünyada yapılan bazı çalışmalar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Ayrıca, Türk sağlık sistemi yönetimine ve bazı indekslere kısaca değinilmiştir. İkinci bölümde, yakın zamanda Türkiye'de uygulamaya konulan E-Reçete konusu incelenmiş ve İstanbul, Erzurum ve Kayseri illerinde yürütülen bir alan araştırmasına yer verilmiştir. 367 cevaplayıcıdan elde edilen verilere göre e-reçete'ye karşı geliştirilmiş direnç; cinsiyet, yaş, hastane ya da eczane, deneyim, çalışma süresi, sosyal statü ve isteğe bağlılık yönlerinden analiz edilmiştir. 6'lı Likert ölçeğine dayalı olarak e-reçete için Teknoloji Kabul Modelini (TAM) test etmek üzere Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Ayrıca E-reçetenin geliştirilmesi ile ilgili açık uçlu sorularda yapılan öneriler gruplandırılmıştır. Araştırma sonucunda şu bulgulara erişilmiştir: E-reçete uygulamasında hizmet kalitesinde sorunların olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda sistemin kabul görmesinde hizmet kalitesinin yükseltilmesi önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Cevaplayıcılar, yüksek direncin ana nedeninin personele verilen bilgi eksikliği ve programın karmaşıklığı olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca, sistem kesintileri büyük direnç ve memnuniyetsizlik kaynağı olarak ifade edilmiştir. Altyapının geliştirilmesi ve bağlantı hızın artırılması ile birlikte daha yüksek kalitede E-reçete, medulanın daha iyi çalışması ve bilgi teknolojileri bölümünden daha çok destek alarak verimliliği yükseltmek, cevaplayıcıların görüşlerine göre en iyi yol olarak tespit edilmiştir. Diğer bir görüş, hastaneler arasında bütünleşmiş otomasyonun kurulmasının diğer hastanelerde yazılan eski ilaçların ve tanıların doktorlar tarafından görünmesine yardımcı olabileceğidir. Cevaplayıcılar, ayrıca hasta verilerinin güvenliğinin ileride herhangi bir sorun olmayacağı görüşünü dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of that study is to analyze the effects of Information Technology in healthcare and develop suggestions. Turkish healthcare and Information Technology (IT) in healthcare are explained in the first chapter. Some studies done in healthcare around World are presented and explained in details to see the effects of IT in healthcare. Moreover, Turkish healthcare management and some indices are introduced briefly. In chapter 2, newly e-prescription implemented in Turkey is examined and a case study done in Istanbul, Erzurum and Kayseri cities is examined. The resistance developed against e-prescription is analyzed according to gender, age, hospital or pharmacy, experience, working time, social status and willingness from 367 surveys. Structural Equation Modelling (SEM) is used to test Technology Acceptance Model (TAM) for e-prescription by using 6 likert-scales. Moreover, suggestions done in open questions are grouped to improve e-prescription. It is found from that study that there are some problems with service quality of e-prescription. To increase the adoption of system, service quality is an important factor to be developed. Users stated that the main reason of high resistance was lack of information given to staff and complexity of program. Moreover, interruptions of system have created huge resistance and dissatisfaction. Improvement of infrastructure and speed up of connectivity are found the best way to increase efficiency by higher quality, better working of medula, and getting more technical support from IT department. Another opinion is that integrated automation among hospitals can help doctors to see old medicines and diagnoses from other hospitals. Furthermore, users stated that security of patient data will not be any problem in future.