Hisse senedi getirilerinde aşırı tepki hipotezi ve oynaklığın yayılma etkisinin sektörel olarak incelenmesi; BIST üzerine bir uygulama
Sector analysis of overreaction hypothesis and the spillover effect of volatility in stock returns; an application on ISE
  1. Tez No: 385372
  2. Yazar: RAMAZAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖNDEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amaçlarından bir tanesi, Borsa İstanbul'da faaliyet gösteren sektör endekslerinde aşırı tepki hipotezinin varlığını araştırmaktır. Çalışma sonucunda tüm sektör endekslerinde hipotezin varlığı tespit edilmiş olup, zıtlık stratejisi kullanılarak en yüksek anormal getirinin sına sektöründen elde edileceği gözlemlenmiştir. Ayrıca bu sonuçlar, tüm sektör endekslerinin zayıf formda etkin olmadığına da işaret etmektedir. Çalışmanın bir diğer amacı sektör endekslerinde oynaklık ve oynaklık etkileşimini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla genel oynaklık modellemesinin yapıldığı diğer çalışmalarda olduğu gibi GARCH sınıfı modellerinden yararlanılmıştır. Modelleme sonucunda sektör endeksleri arasında en az oynaklık sınai sektöründe gözlemlenirken, en yüksek oynaklık mali sektörde gözlemlenmiştir. Ayrıca yapılan analiz sonucu sektör endekslerinde oynaklık ile beklenen getiri arasında literatüre paralel olarak pozitif bir ilişki bulunurken, sektör endekslerinde oynaklığa daha çok azalan (negatif) yönlü dalgalanmaların neden olduğu belirlenmiştir. VAR modeli yardımıyla yapılan oynaklık etkileşim analizi sonucunda ise mali sektörden diğer sektörlere yayılan bir etkileşim tespit edilirken, mali sektöründen sonra ise sınai sektöründeki değişikliklerin diğer sektörlerin oynaklıklarını açıklamada en etkin sektör olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of aims of this study is to investigate overreaction hypothesis in sector indexes operating in Istanbul Stock Exchange. According tofinding of the research, overreaction hypothesis exist in all sector indexes. In addition, it has been observed that the highest return has been gained in industrial sector by using the contrarian strategy. These results indicate that all of sector indexes are not efficient on weak form. The another aim of this study is to reveal volatility and volatility interaction in sector indexes. For this purpose, GARCH models which has been used as others similar studies in this area have been also used for the study. As a result of this, financial index has highest volatility while industrial index has lowest volatility. Moreover end of this study; it has been found out positive relationship between volatility and expected return as well as most of literature in this area. It has also been determined that decreasing (negative) fluctuations can cause more volatility. As a result of analysis of volatility interaction using VAR Model; we have determined interaction from financial sector to other sectors and following financial sector, industrial sector has been determined second most efficient to explain other sectors' change of volatility.