Işığın fotoğraf sanatındaki öneminin incelenmesi
Evaluation of importance of light in photography
- Tez No: 385383
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMED KAVUKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Işık, elektromanyetik ışınımın insan gözünün algılayabildiği dar aralığına verilen isimdir. Elektromanyetik spektrumun insan gözü tarafından algılanabilir olan aralığı, beyaz ışıktır. Bu alan 400 nm.'den 700nm.'ye kadar olan alandır. Işık, göz için olduğu gibi görsel sanatlar için de her şeydir. Görsel algılamanın en önemli üç gereğinden (göz, yüzey, ışık) birisi olan ışık öğesinin kullanımı, insanda sanat içtepisinin oluşmaya başladığı ilk andan itibaren, sosyo-kültürel etkiler ve düşünce yapısıyla biçimlenmiştir.Sanatta, antik çağdan Rönesans'a ve modern çağa kadar gelişen süreçte ışığın varlığını görüyoruz. Duvar resimlerinden başlayarak, tarih boyunca, sanat eserlerinde kendine farklı başlıklar altında yer bulan ışık, bazen ışık-doku, bazen ışık- renk, bazen de ışık- gölge ilişkisiyle sanat eserlerine yeni akımlar kazandırmıştır.
Özet (Çeviri)
Light is the narrow range of the electromagnetic radiation that human eye can detect. The range of electromagnetic spectrum that human eye can detect is the white light. This range is from 400 nm to 700 nm. Light is one of the most important three necessities (eye, surface, light) and makes the plastic artsvisible. From the beginning of use of light in the art, it has been shaped by the socio-cultural influences and thinking. Light is everything for the visual arts as well as to the eye. In art, we see the presence of light in the developing process from antiquity to the Renaissance and the modern age. Starting from the wall paintings, throughout history, in all studies, light that provides sight, can be seen under different headings, sometimes light-tissue interactions, sometimes light-color relationship, sometimes also bring new currents in art with light-shadow relationship.