Rönesans ve Barok Dönemi sanatçılarına ait eskizlerin temel sanat eğitimi açısından önemi
The importance of Renaissance and Baroque artist sketches for basic art education
- Tez No: 385392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİMURAT AKTEMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Rönesans ve Barok dönemindeki usta sanatçıların, ışık-gölge, kompozisyon, anatomi, denge, hacim, biçim, çizgi ve hareket bilgilerini günümüz sanat öğrencilerine aktarabilmek bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Rönesans ve barok sanatının oluşum ve gelişim evreleri, karşılaştırmaları, temel eğitim unsurları ve eskizlerin incelenmesine bölümler halinde yer verilmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde; Rönesans ve Barok Üsluplarının genel bir tanımı yapılıp, kendi içlerinde dönem dönem incelenmiştir. İkinci bölümde; Temel eğitim unsurları Rönesans ve Barok Karşılaştırması ile anlatılmış, devamında bu dönemlerden nasıl yararlanılabileceği araştırılmıştır. Üçüncü bölümde; Sanatçıların üslupları ve yaptıkları eskiz örneklerinin incelenmesi yapılmıştır. Dördüncü ve son bölümde; Rönesans ve Barok dönemi sanatçılarının, günümüz sanatına etkileri ve sanat öğrencileri için, yaptıkları eskizlerin çözümlenmesine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Master artists of the Renaissance and Baroque period, light and shadow, composition, anatomy, balance, volume, shape, and motion information to transfer the line to the current art students form the basis of this study. Formation and development stages of the Renaissance and Baroque art, comparisons are given basic training elements of the case and to examine the sketch segments. In the first part of the study; a general description of the renaissance and baroque style, was investigated periods in themselves. In the second part; basic training with Renaissance and Baroque elements described comparison, was investigated how to take advantage of this period in progress. In the third part; examination of styles and examples of sketch artists they are made. The fourth and final section; Renaissance and Baroque artists for contemporary art effects and art students were studying in resolving their sketches.