Haberleşme hürriyeti kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu
Information Technologies and Communication Authority within the scope of the freedom of communication
- Tez No: 385398
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son yıllarda artan iletişim olanakları ve teknolojik gelişmeler, sadece günlük yaşamı kolaylaştırmakla kalmayıp, aynı zamanda teknolojinin insan yaşamına müdahalesini ve istenmeyen uygulamalarda da kolaylaşmayı beraberinde getirmektedir. Suçun giderek yaygınlaştığı ve özellikle terör gibi topluma yönelik suçların arttığı bir dönemde, engelleme amaçlı olarak iletişimin denetlenmesi kaçınılmaz olarak ifade edilmektedir. Öte yandan diğer bir husus ise bireylerin hak ve özgürlüklerine müdahale olarak nitelendirilen bu durumun sınırlarının oldukça belirsiz olması, beraberinde haberleşme özgürlüğünün ihlal edilmesi sorununu da getirmektedir. Bu nedenle, önleme amaçlı dinlemeler bir yandan ciddi ve toplumsal ölçekli suçları önleyebilecek bir ekipman olarak görülebilirken, aynı zamanda, doğru kullanılmadığı durumlarda, kendisi dahi başlı başına suç teşkil edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing communication facilities and technological advances in recent years, not only simplifies everyday life, but also in the response of human life and the technology brings to the unwanted applications easier. The increasingly common crime, especially in a period of increased crime against society, such as terrorism, control of communication for the purpose of blocking is expressed as inevitable. On the other hand, is quite another matter to be uncertain of individuals' rights and freedoms in this case is described as interfering with the border, in violation of freedom of communication brings about the problem. Therefore, prevention for listening on the one hand be seen as a piece of equipment that can prevent serious crime and social scale, but also in cases where the right to use, he may even constitute a crime in itself.