Anlam-anlamsızlık ve dördüncü boyut
Sufficiency in art (work text) meaning-meaninglesness and foyrth dimension
- Tez No: 385426
- Danışmanlar: PROF. MEHMED KAVUKÇU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Modern öğretiler ve bilim anlam üzerinden değer bulmaktadır. Önceleri resim, ifade etmek amacıyla günlük hayatta yaşanılanların resmedilişiyle başlamış, bu resimsel ifade şekilleri yazıya dönüşerek ifade şekli yazı olmuş. Günümüzde kullanılan yazı çeşitlerinin neredeyse tamamı ifadeden arınarak sadece sesleri temsil etmektedir, ancak Çince-Japonca kaligrafisi ve Arapça kaligrafilerin temsiliyeti dışında soyut, geometrik ve estetik olma özelliği sürmektedir. 2. Dünya Savaşı sıralarında Almanya'nın baskılarından kaçan birçok sanatçının Zürih'te bir araya gelerek manifestolar yayınlamasıyla Dadaizm ortaya çıkmıştı. Kabul göreni reddetme; yerine alışılmadık tarzda yazılar, şiirler, bir takım deneyler, sesler, davranışlar ve formlardan oluşan sanatsal çalışmalar ortaya çıkartan Dadaizmin, günümüzde de Avangard yapısıyla etkisi sürmektedir. Sanatta yeterlik (Eser Metni) tezi Anlam, anlamsızlık ve dördüncü Boyut kavramları üzerine oluşturuldu. Kaligrafideki karalamalar, Sürrealizm, Dadaizm, Pop Art, Post Sanat ve kavramsal sanat etkileriyle Melik İskender'in 'Uçan Adam' çalışmaları, soyutlamalar yapılarak; anlam-anlamsızlık ve dördüncü boyut kavramlarıyla üretildi; üç boyutlu evreden dördüncü boyut evresine geçiş aşaması irdelendi.
Özet (Çeviri)
Finds value over the modern sense and science teaching. Before painting, started with the portrayal of those living daily life in order to express this form of pictorial writing to express wording of the text has been transformed. Today, almost all of the text through detaching kind used expression represents only sound, but outside of an abstract representation of Chinese-Japanese calligraphy and Arabic calligraphy, geometric and aesthetic that continues to feature. 2nd World War, Germany's many artists escaping the oppression met in Zurich Dadaism emerged with the publication of manifestos. Rejection of accepted; rather unusual style articles, poems, a number of experiments, sounds, behavior and reveal the artwork consists of forms Dadaism, suggests the effect of the structure of the avantgarde today. Proficiency in the art (Text Author) thesis of meaning and meaninglessness was created on the fourth Size concepts. Scribbles in calligraphy, Surrealism, Dadaism, Pop Art, Post Art and conceptual art effects with Melik İskender 'Flying Man' work, making abstractions; meaning and meaninglessness was produced with the fourth dimension concept; were evaluated in a three-dimensional phase transition stage from the fourth dimension.