Dışavurumculuk-yeni dışavurumculuk ve Türk resim sanatına etkileri
Effects-expressionism and neo-expressionism Turkish painting
- Tez No: 385435
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tez çalışmamda Dışavurumculuk, Soyut Dışavurumculuk ve Yeni Dışavurumculuk sanat akımlarının, Türk Resim Sanatına olan etkileri ve yansımaları tarihsel bağlamında kronolojik olarak sıralanmıştır. Bu bağlamda Dışavurumculuk deyiminin ilk nerede ve kim tarafından kullanıldığından başlayıp, onu tarihsel olarak besleyen öncül yaklaşımlardan (Primitif Sanat ve Romantizm) karşıtı olduğu diğer üsluplara (Klasisizm ve Empresyonizm) ve sonrasında günümüz Yeni Dışavurumculuk yaklaşımına kadar olan dönem, toplumsal, psikolojik, politik, kültürel açıdan ve sanatçı değerlendirmelerini de kapsayarak anlatılmaktadır. Tez çalışmamda ayrıca Türk Resim Sanatının başlangıçtan günümüze kadar olan tarihsel yolculuğundan da bilgiler verilmektedir. Verilmekte olan bu bilgiler, Yeni Dışavurumcu Türk Resminin hangi temeller üzerine oturduğunu gösterebilmek ve bir bütünlük içerisinde Türk Resim Sanatını anlatabilmek için yazılmıştır. Tez çalışmamın son bölümünde ise Yeni Dışavurumcu Türk Resminden ve ülkemiz sanat tarihçileri ve eleştirmenleri tarafından Yeni Dışavurumcu olarak kabul edilmiş sanatçılarımızla ilgili bilgi verilmektedir. Tez çalışmasının, konu kapsamı geniş tutularak bu konuda olabildiğince faydalı bir çalışmanın ortaya çıkması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
My thesis Expressionism, Abstract Expressionism and Neo-expressionism art movement of Turkish painting effects and reflections are listed in chronological order in which the art historical context. Starting is where the first of Expressionism statement in this regard and who used it historically feeding the premise approach ( Primitive Art and Romanticism ) against that other styles ( Classicism and Impressionism ) and after the present period until the Neo-expressionism approach, social, psychological, political, cultural including terms and describes the evaluation of the artist. Also my thesis is information from the beginning to the present historical journey of Turkish Painting. This information is being given to show that the new Expressionist which based on the foundations of the Turkish official and is written in order to describe the Turkish Painting integrity. In the last part of my thesis is the new Expressionist Turkish Painting, our art historians and critics about our new Expressionist artists were considered. Of my thesis, keeping the broad scope of topics aimed to emerge as a useful work on this issue.