Özel hastanelerin hukuki sorumluluğu
The legal responsibilities of private hospitals
  1. Tez No: 385437
  2. Yazar: GÜLŞAH GÖZPINAR KARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN HAKERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Son yıllarda, kamusal niteliğe sahip olan sağlık hizmeti özel hastaneler aracılığıyla sunulmaktadır. Bu çalışmada, özel hastaneler ile hastalar arasındaki hukuki ilişki ve özel hastanelerin hukuki sorumluluğu ele alınmıştır. Hasta ve özel hastane arasındaki ilişki öncelikle sözleşmesel ilişkidir. Hasta ile özel hastane arasındaki sözleşme hastanın hastaneye başvurması ile oluşur. Doktrinde, özel hastane ile hasta arasındaki sözleşmeye hastaneye kabul sözleşmesi adı verilmiştir. Hastaneye kabul sözleşmesinden doğan yükümlülükler mevcuttur. Bu sözleşmenin asıl edimi hastanın tedavisi ve iyileştirilmesidir. Özel hastanenin hastaya sağlık hizmeti verme, tedavi etme ve bunun yanında hastayı durumu hakkında bilgilendirme yükümlülükleri vardır. Özel hastanenin hatası , hastaneye kabul sözleşmesi ile belirlenmiş yükümlülüklerine aykırı davranması sonucu oluşur. Sözleşmesel yükümlülüklerin ihlal edilmesi durumunda, hastanın özel hastaneye karşı tazminat davası açma hakkı doğar.
Özet (Çeviri)
In recent years, health services which should be public are offered through by private hospitals. In this study, legal relationship between private hospitals and patients and the legal responsiblity of private hospitals are dealt. Firstly, the legal relationship between a patient and a private hospital is a contractual relationship. The contract between a patient and a private hospital will be formed with the application of the patient to the hospital. In doctrin, the name of the contract between a private hospital and a patient is called“the hospital admission agreement”. There are legal obligations arising from the hospital admission agreement. The main subject of the contract is the cure and the therapy of the patient. The private hospital has the obligation of giving health care and medical treatmens to the patient and has responsibility of caring the patient and giving information to the patient about his or her condition. The problem with the private hospital happens with the violation of obligations that was undertaken in the hospital admission agreement. As a result of the breach of contractual obligations, patient is entitled to compensation sue against the private hospital.