The role of Turkish theatre in the process of modernization in Turkey: 1839-1946
Türk tiyatrosunun Türk modernleşmesindeki rolü: 1839-1946
  1. Tez No: 385438
  2. Yazar: MELİH GÖRGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU İLTER AKARÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Sanat ve sanatçı her zaman toplumu etkileyen en önemli unsurların başında gelmiştir. Sanatçılar ve siyasetçiler bir toplumdaki değişim ve dönüşüm gereksinimlerini ilk hissedenlerdendir. Bu tezde, Türk Tiyatrosu'nun Türk Modernleşmesi'ndeki etkisi Tanzimat Dönemi'nden Çok Partili Dönem'e kadar incelenecektir. Tez içerisinde öncelikle modernleşme konusu tüm derinliği ile ele alınıp modernleşmenin tanımlayıcı öğeleri belirlenecektir. Sonrasında da bu öğeler incelenen tiyatro metinlerinde aranacaktır. Tüm bulgular sonrasında da incelenen dönemler içerisinde tiyatronun etkisi saptanacaktır.
Özet (Çeviri)
Art and the artist have been two of the most influential factors to affect society since the beginning of our history. The artist reflects the existing situation that the society is in. He also attempts to project the system he dreams of, or sometimes criticises it.The objective of this thesis is to look for, study, and analyze the answers to the following question:“How did theatre contribute to this new era which started in 1839 and led to change and modernization?”The main focus of this research is to explore and analyze theatre's effects on the period, which started with the Tanzimat Era (1839), and then continued with the First Constitutional Era (1876), the Second Constitutional Era (1908), the declaration of the Republic (1923) and the transition to multi-party competitive politics (1946).