Tıp hukukunda özel hastanelerin organizasyon sorumluluğu
The organizational responsibility of private hospitals in medical law
  1. Tez No: 966673
  2. Yazar: DUYGU KUŞ GÖKHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KOÇAK DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hukuk, Hospitals, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmanın konusu olan tıp hukukunda özel hastanelerin organizasyon sorumluluğu, özel hastanelerin organizasyon yükümlülüklerinin hiç ya da gereği gibi yerine getirilmemesi olarak tanımlanabilecek organizasyon eksikliği halinde gündeme gelmektedir. Organizasyon sorumluluğunun yasal dayanağı olan TBK m. 66/III, işletmelerin faaliyetleri nedeniyle zarar görenlerin zararlarının tazminini düzenlemektedir. Bu çalışma ile TBK m. 66/III'te düzenlenen organizasyon sorumluluğunun özel hastaneler bakımından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, özel hastane kavramı tanımlanmış, özel hastanelerin yasal çerçevesi ve özel hastanelerin unsurları incelenmiş olup, ardından organizasyon sorumluluğuna, sorumluluğun hukuki niteliğine ve uygulama alanına, benzer hukuki kurumlarla karşılaştırılmasına ve sorumluluğun şartlarına yer verilmiştir. Son olarak, özel hastanelerin organizasyon sorumluluğuna yol açan ihlal halleri ve sorumluluğun sonuçları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The organizational responsibility of private hospitals in medical law, which is the subject of this study, arises in case of organizational deficiency, which can be defined as the failure to fulfill the organizational obligations of private hospitals at all or as required. Article 66/III of the Turkish Code of Obligations No. 6098, which is the legal basis of organizational responsibility, regulates the compensation of the persons who suffer losses due to the activities of enterprises. This study aims to evaluate the organizational responsibility in Article 66/III of the Turkish Code of Obligations No. 6098, in terms of private hospitals. In this study, the term private hospital is defined, the legal framework of private hospitals and the elements of private hospitals are examined, and then the organizational responsibility, its legal characteristic, its field of application, comparison with similar legal terms and its conditions were mentioned. Finally, the cases of violation that lead to organizational liability of private hospitals and the consequences of responsibility have been examined.