Senfoni orkestrasının başarısını etkileyen faktörler
Factors which affect the symphony orchestra's success
  1. Tez No: 385451
  2. Yazar: AYBALA CEREN GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET BÜLENT ALANER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmada, senfoni orkestrasının tarihsel gelişim süreci ve bu süreçle birlikte orkestranın başarısını etkileyen faktörler değerlendirilmiş ve toplumsal bir çalışma grubu olan orkestranın performans kalitesini artırma ile ilgili temel bilgiler sunulmuştur. Ayrıca, müzikseverlere çok sesli müziği nitelikli şekilde sunmak için provalar yapan orkestraların çalışma yöntemlerini geliştirme prensipleri irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler Senfoni, orkestra, çok sesli müzik, orkestra başarısı, konser
Özet (Çeviri)
In this research, it has been examined historical progress process of symphony orchestras and factors which affect the orchestra's success with this process. Also, it has been represented some basic knowledges related to enhancing quality of symphony orchestras which are a social group. Additionally, in this research, principles regarding the improvment of the practice method of orcestras which reharse for presenting polyphonic music to listeners in a qualitative manner has been examined. Keywords Symphony, orchestra, polyphonic music, the orchestra's success, concert