Ulus-aşırı siyasetin bir enstrümanı olan diasporanın işlevselliği ve Türk Diasporasının inşası
Functionality of diaspora's as an instrument of transnational politics and consturiction of Turkish Diaspora
  1. Tez No: 385463
  2. Yazar: ERGİN ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Diaspora içinde bulunduğumuz çağın önemli araştırma alanlarından biridir. Paradigmasını şekillendiren küyerelleşme, demokrasi, liberalizm, kimlik ve ulus devlete ilişkin yaklaşımları ile göç disiplininden tamamen ayrı bir disiplindir. Diasporaların bu bağlamdaki varlıkları sivil toplum olgusu ile paralel yürümektedir. Bu bakımdan diasporalar, sivil toplum içerisinde baskı grupları olarak rol ve sorumluluk almaktadırlar. Lobicilik ise, diasporaların bir baskı grubu olmalarından kaynaklanan organik bir işlevleridir. Bu haliyle dünya bilim çevrelerinde kendi özgün yerini kazanan diaspora çalışmaları, Türkiye'de ise henüz yeni gündeme gelen bir çalışma alanıdır. Türkiye'nin diaspora olgusunun şekillenmeye başlamasıyla geliştirdiği politikalar, henüz tam bir teorik temele sahip değildir. Bu durum, pratiğin ve öznel yorumların, bilimsel bilgi ve teoriye hâkim olduğu bir politika sürecini doğurmaktadır. Dolayısıyla Türkiye'nin kendi demokrasi tarihinin, siyaset kültürünün ve toplumsal hafızasındaki yaşanmışlıkların tesirleri, biçimlendirici bir unsur olarak diaspora politikalarının pratiklerinde de görülmektedir. Bu tez çalışması, diaspora kavramını ve Türkiye'nin diaspora konusundaki devlet politikalarını tarihsel çerçevede siyasal ve toplumsal açılardan değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Diaspora is one of the most important research areas of our age. It is entirely different from migration due to it's approach to glocalization, democray, liberalism, identity and warfare-state that shape it's paradigm too. In this context existence of diaspora is running parallel with civil society. Thus diasporas take a responsibility and a role in civil society. Lobbying is an organic function of diasporas because of their press-group role. On this view diaspora earned an original place among academic circles of the world, but it's a new study area in Turkey. Turkey's policies are made while it's diaspora is taken shape have not a theorical context so far. So it leads to a process that practical experiences and subjective comments dominate scientific knowledge and theory. Consequently, the effects of Turkey's democratical history, political culture and experiences in collective memory are shown as a formative factor on it's diasporic politics In this tesis, the concept of diaspora and state policy of Turkey about diaspora have been evaluated in a political and a social aspect with a historical frame.