Suç önleme stratejileri boyutuyla iç güvenlik hizmetleri yönetimi; Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü örneği
Cri̇me prevention strategies and interior security management: In case of Bodrum district Police Department
  1. Tez No: 385467
  2. Yazar: PINAR HİCRAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Suç olgusu, biyoloji, psikoloji, psikiyatri, hukuk, antropoloji gibi çok sayıda disiplin tarafından ele alınıp analiz edilmektedir. Suç olgusunu irdeleyen bu disiplinler içerisinde sosyoloji ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. Değişen dünya ve günümüz koşulları dikkate alındığında, bireysel hak ve özgürlüklerin sorunsuz bir şekilde kullanılması ve yeri geldiğinde genişletilmesinin sağlanabilmesi için, bu sorumluluk yerine getirilirken, gelişmekte olan hukuk ve adalet sistemlerinde, suç ve suçlularla mücadelede, geleneksel ve uygulanabilirliği ortadan kalkmış yöntemlerin yerini alan Toplum Destekli Polislik strateji ve programlarına bırakmıştır. Bu çalışmada söz konusu projelerin işlerliğinin Bodrum ilçesi polis sorumluluk sahası genelinde sosyolojik bir bakış açısıyla incelenmesini konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Criminal cases are analyzed and discussed by a number of disciplines such as anthropology, biology, psychology, psychiatry, law. Examining the criminal cases in this sociology discipline has a priveled location.Considering the changing world, the use of individual rights and freedoms and for the expansion of them, the fight against crime in the law and justice system have been changes in the approach. Useless and traditional methods was abandoned and community policing approach is developed. In that study, related projects was investigated about their success in Bodrum district police area.