Seçmen davranışı üzerine bir inceleme: Muğla'da genel seçimler
A study on the behaviour of voters: General elections at Muğla
- Tez No: 385473
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Yirminci yüzyıl, halkın siyasal sistemden daha çok yararlanmak istediği ve bu doğrultuda isteklerinin karşılanması taleplerini yoğunlaştırdığı döneme sahne olmuştur. Bu anlamda birey, siyasal sistem içerisinde daha fazla yer almak istedikçe, siyasal katılma kavramı ve seçmen davranışı olgusu daha da önemli hale gelmiştir ve pek çok siyaset bilimci tarafından siyaset biliminin ana başlıklarına dâhil edilmiştir. Siyasal katılma kavramı ve seçmen davranışları üzerine geliştirilen açıklamalar genelde, bireylerin siyasal sistem içerisindeki eylemleri üzerine odaklanmakta ve bu eylemlerin doğrudan ya da dolaylı olarak siyasal karar alma mekanizmasını etkilemeye yönelik olduğu noktasına vurgu yapmaktadır. Bu genel görüşe uygun olarak söz konusu siyasal katılım ve seçmen davranışı olguları, çağdaş ve demokratik bir devlet yapılanması içerisinde önemli ve ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Seçmen davranışı ve siyasal katılma ile ilgili öne sürülen kuramlara belli ölçüde katkı sağlamak amacıyla yolan çıkılan bu araştırmada, Muğla kenti Menteşe mahallelerinde yaşayan seçmenleri,“katılımcıların seçmen davranışları üzerinde etkili olan unsurları ve seçmen nüfusunun siyasal katılım düzeyleri ile siyasal yönelimleri”yönünden inceleme amaçlanmıştır. Araştırma, aynı zamanda katılımcıların tercihlerinde etkili olan siyasal parti ve adayların özellikleri arasından hangisinin daha önemli olduğunu da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The 20th century has experienced a period in which the people wanted to benefit more from the political system and at this direction they intensified the fulfillment of their wills. In this sense, the more the individuals want to take place within the political system, the more the concept of political participation and voter behaviour has become even more important and these concepts have been involved in the main titles of the science of politics by the many political scientists. The concept of political participation and the explanations developed on voter behaviours generally focus on individual actions within the political system and make emphasis on the points that these actions are intented to influence the political decision-making system directly or indirectly. In accordance with this general opinion, political participation and voter behaviour cases being talked about have an important and privileged place in contemporary and democratic state settlement. In this research, which is led with the purpose of making contributions to the proposed theories related with voter behaviour and political participation to a certain extent, it is aimed to examine the voters living in Menteşe Neighborhood at city Muğla,“the factors that have an impact on the voter behaviours of participants and the political participation level of the voter population with their political orientations”. At the same time, this research shows what is more important in the preferences of the participants among the characteristics of the political parties and the candidates.