Balkanlarda bölgesel işbirliği ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Sürecinin (SEECP)rolü
Regional cooperation in the Balkans and the role of South-East Europe cooperation process (SEECP)
- Tez No: 385491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL TUBA DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Balkan ülkeleri; bağımsızlıklarını ilan ederek Avrupa'da tanınması ve ileriye yönelik politikalar geliştirmek istemesi sebebiyle siyasi ve ekonomik birlik olma yolunda adımlar atmışlardır. Avrupa, bu bölgeyi Güney Avrupa olarak adlandırarak, gelecek hedeflerini bu alanda uygulamaya koymayı planlamıştır. Bölgesel ve çok taraflı işbirlikleri ile başlayan süreç yerini Güney Avrupa İşbirliği Süreci(SEECP)'ne bırakmıştır. Bu birliğe başta Türkiye olmak üzere birçok ülke ve kuruluş destek vermiştir. Bu çalışmada öncelikle Yugoslavya'dan ayrılan ülkelerin bağımsızlıkları ile uluslararası sistemde tanınmaları için işbirliklerine yönelmelerine değinilmiştir. Her bölümde bu politikaların AB yardımları ile desteklendiği ve Balkanlarda ekonomik işbirliğinin, Güney Avrupa ülkeleri için birer basamak olduğu aşama aşama incelenmiştir. İkinci olarak; Güney Avrupa İşbirliği Süreci(SEECP), siyasal, ekonomik ve güvenlik boyutlarıyla ele alınmıştır. Türkiye'nin Balkan ülkelerine politik ve ekonomik olarak vermiş olduğu destek, sonuçlarıyla beraber ortaya konulmaya çalışılmıştır. Güney Avrupa'da gerçekleşen ekonomik ve sosyal işbirliğinin uygulanabilirliği yönünde verilen örneklerin ve yapılması gerekenlerin üzerinde durulmuştur. Devletlerin yanında uluslararası aktörlerinde bu bölgesel yapılanmalara destek olduğu ortaya konmuştur. Avrupa Birliği'ne katılan Balkan ülkelerinin bu işbirliğine önemli bir yön verdiği çalışmada yer alan yaklaşımların içerisinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Balkan countries took steps towards political and economic union after gaining their independence with a view towards gaining recognition in Europe and developing future policies. This region was called South-Eastern Europe and steps were taken to implement European projects to achieve objectives. Initial regional and multiparty collaborations were consolidated under the South-East Europe Cooperation Process (SEECP), which was supported by Turkey and many other countries and organizations. This study first investigates the cooperation efforts between former Yugoslavian countries to establish independence and gain recognition on an international level. EU support provided for these policies was examined in phases corresponding to the steps taken by Balkan countries towards economic cooperation in South-East Europe. Secondly, the political, economic and security aspects of the SEECP are discussed. The political and economic support provided by Turkey to Balkan countries is summarized together with outcomes. The study also discusses examples towards the applicability of economic and social cooperation in South-East Europe, and outlines next steps. The support of international players as well as the nations involved in such regional organizations are explained. Finally, it is explained how Balkan states that have become EU member states have had significant influence on how the cooperation is implemented.