Makedonya ile Yunanistan arasındaki isim sorununda rol oynayan temel parametrelerin analizi
The analsis of the basic parameters that have role in the name issue between Macedonia and Greece
  1. Tez No: 385492
  2. Yazar: ASİYE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL TUBA DAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Makedonya ile Yunanistan arasındaki 'İsim Sorunu' Makedonya'nın bağımsızlığını ilan etmesiyle başlar. Makedonya; Yugoslavya'nın dağılmasının ardından 1991 yılında 'Makedonya Cumhuriyeti' ismiyle bağımsızlığını ilan etmiş ancak ülkenin bu ismi kullanmasına Yunanistan kendi sınırlarındaki Makedonya isimli bölgede ileride hak iddia edeceği endişesiyle karşı çıkmıştır. Bu çalışmada iki ülke arasında ortaya çıkan 'İsim Sorunu'nun bugüne kadar çözülememesinin altında yatan nedenler araştırılmıştır. Sorun iki ülkenin milliyetçilik anlayışları, bölgenin tarihsel gerçekleri ve Avrupa Birliği'nin bölge politikaları kapsamında incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda Makedonya ile Yunanistan arasındaki 'İsim Sorunu'nun çözümsüzlüğünde rol oynayan üç temel parametre belirlenmiştir. Araştırmada konunun daha iyi anlaşılması için iki ülke tezleri karşılaştırmalı olarak incelenmiş ve soruna neden olan bu tezler eleştirel teoriyle değerlendirilmiştir. Çalışmanın genelinde ağırlıklı olarak eleştirel bakış açısıyla hareket edilse de her bölüm de kendi konusuyla ilgili olarak farklı bir teoriyle açıklanmaya çalışılmıştır. İlk bölüm Milliyetçilik teorisiyle şekillenirken, ikinci bölümde Avrupa Birliği'ni oluşturan teoriler arasında sayılan ulus üstücülük, rasyonalite ve inşacılık teorileri, son bölümde ise tarihi gerekçelerin anlaşılması amacıyla iki ülke tarihi kıyaslanarak incelenmiş ve bu tezler eleştirel bakış açısıyla ele alınmıştır. Sonuç olarak Makedonya ile Yunanistan arasındaki 'İsim Sorunu' iki ülkenin milliyetçilik anlayışlarındaki farklarda ısrar etmeleri, tarihi nedeniyle bölgenin gerçek sahibi oldukları iddiasında bulunmaları ve Avrupa Birliği'nin sorunun taraflarına farklı politikalar uygulaması nedeniyle çözülememektedir. İki ülke arasındaki sorunun çözümü bu farklılıkların aşılması ve ortak politikalar üretilmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The“Name Issue”between Macedonia and Greece begins with the Macedonia's declaration of independence. After the disintegration of Yugoslavia, in the year 1991, Macedonia has declared independency under the name of“Republic of Macedonia”but Greece objected to the use of that name by the state with the worries that it would claim ownership on an area called Macedonia in its own boundaries. In this study, the causes underlying the unsolution until these days, of the name issue that occurred between the two countries, have been investigated. The issue was examined in a scope of the nationalistic understandings of the two counties, historical facts of the area, and EU policies on the region. In the conclusion of the research, three basic parameters acting at the unsolution of the name issue between Macedonia and Greece were determined. In order to be understood the aspect more clearly in the study, the theses of the two countries were examined in comparison and these theses that cause to the problem was evaluated with the critical theory. However, in the general of the study the critical view point was used mostly, it was tried to explain the each part with a theory related to its own content. While the first part takes form with the nationalism theory, in the second part, constructivism, supranationalism and rationalism as the theories that have constituted the EU, in the last part, in order to be understood the historical realities, the histories of the two countries was investigated in comparison, and these theses were handled with a critical point of view. As a result, the“Name Issue”between Macedonia and Greece, could not be solved because of the reasons that the two countries have been insisting on the differences of their understandings of nationalism, been claiming a real ownership on the region on historical bases, and the different applications of the EU to the sides of the problem. The solution depends on overcoming these differences and generating collective policies.