Yoğurt üretiminde nane (Mentha species) ve kekik (Thymus vulgaris) ekstrelerinin kullanım olanaklarının araştırılması
The production of the yogurt investigating to mint (Mentha species) and thyme (Thymus vulgaris) extract usage possibilities
- Tez No: 385507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU BUKET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, farklı oranlarda nane ve kekik ekstresi ilavesinin pıhtısı kırılmış yoğurtların fizikokimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla nane ekstreli yoğurtlara 0 ( kontrol: A), %0.025 (BN), %0.050 (CN), %0.075 (DN) ve %0.1 (EN) oranlarında nane ekstresiı ilave edilerek, kekik ekstreli yoğurtlara ise 0 ( kontrol: A), %0.075 (BK), %0.2 (CK), %0.3 (DK) ve %0.4 (EK) oranlarında kekik ekstresi ilave edilmiş ve 20 günlük depolama süresince yoğurtların pH, titrasyon asitliği, viskozite, serum ayrılması, antioksidan kapasitesi, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus, maya ve küf, koliform sayıları, renk ve görünüş, tat ve aroma, kıvam ve genel kabul edilebilirlik puanları belirlenmiştir. Farklı oranda nane esktrakt ilavesinin yoğurtların pH, titrasyon asitliği, serum ayrılması, S. thermophilus, L. delbrueckii subsp.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of mint extract and thyme extract addition at different rates, on physicochemical, sensorial, and microbiological properties of stirred type yogurt are investigated. For this purpose, mint extract was added to the yogurt at 0% ( control: A), 0.025% (BN), 0.050% (CN), 0.075% (DN) and 0.1% (EN) mint extract rates and effect of thyme extract 0 ( control: A), 0.075% (BK), 0.2% (CK), 0.3% (DK) and 0.4% (EK) thyme extract rates and pH, titratable acidity, viscosity, syneresis property, antioxidant capacity, color and appearance, taste and aroma, consistent, general acceptability, numbers of S. thermophilus, L. delbrueckii subsp. bulgaricus yeast-mold and coliform in the yogurt samples were determined for the storage period of 20 days.