Sermaye artırımını etkileyen şirkete özgü faktörlerin belirlenmesi
Determining the firm specific factors affecting the capital increase
  1. Tez No: 385511
  2. Yazar: İSMAİL TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SERDAR KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Sermaye artırımı, bir şirketin esas (kayıtlı) sermayesine karşılık olan hisse senetlerinin bedelleri ödendikten sonra genel kurul (yönetim kurulu) kararı ile yeni hisse senedi çıkarılarak şirket sermayesinin arttırılmasıdır. Şirketler sermaye artırımlarını; dış kaynaklardan yapılan (bedelli), iç kaynaklardan yapılan (bedelsiz) ve iç ve dış kaynakların birlikte kullanıldığı (bedelli ve bedelsiz) olmak üzere üç türlü yaparlar. Sermaye artırım kararları, sermaye piyasalarında normalden uzaklaşma durumu olarak ifade edilen“anomali”lere neden olmaktadır. Türkiye ve Dünya'da sermaye artırımı ile ilgili yapılmış olan birçok çalışma, sermaye artırım kararlarının duyurulmasından önceki ve sonraki günlerdeki hisse fiyatları üzeri yoğunlaşmaktadır. Bu tezin amacı, Borsa İstanbul (BIST) Sanayi Endeksinde yer alan sanayi şirketlerinin sermaye artırım kararlarını etkileyen şirkete özgü faktörlerin belirlenmesi için ampirik bir çalışma sunmaktır. 2003-2013 yılları arasında sanayi endeksinde yer alan 126 şirkete ait finansal oranlar kullanılarak 14 bağımsız değişken ve 3 nitel bağımlı değişken (sermaye artırımı yok-bedelli sermaye artırımı var, sermaye artırımı yok-bedelsiz sermaye artırımı var, sermaye artırımı yok-sermaye artırımı var) ikili tercih modeli şeklinde panel logit yöntemi ile analiz edilmiştir. Sonuçta, her üç modelde de Ödenmiş Sermaye/Özkaynak ve Duran Varlık/Toplam Aktif değişkenlerinin sermaye artırım kararını ve şeklini pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Capital increase is the raise in the company capital by floating new stocks through the decision of the plenary board (the board of directors) after the stocks that are corresponding to the company's main (registered) capital are fully paid. The companies increase their capital on three ways; external sources (right), internal sources (bonus) and the use of both external and internal sources (right and bonus). The decision of capital increase causes“anomalies”referred as the state of alienation from the normality in capital markets. Many studies about the capital increase in Turkey and around the world focus on the share price before and after a few days of the announcement of the capital increase decision. The aim of this thesis is to present an empirical study to determine the firm specific factors which affect the capital increase decisions of the companies which take place in Borsa Istanbul (BIST) Industrial Index. By using the financial ratios of 126 companies in industrial index between 2003-2013, 14 independent variables and 3 qualitative dependent variables (no capital increase-right issue is present, no capital increase-bonus issue is present, no capital increase-capital increase is present) were analyzed by panel logit method as binary choice model. As a result of the study, it was determined that Paid Capital/Equity Capital and Fixed Assets/Total Assets variables have a positive effect on capital increase decision and its procedure in all three models.