Banka yöneticilerinin dönüşümcü ve etkileşimci liderlik tarzları ile çatışma yönetim stratejileri: Türkiye genelinde bir uygulama
Transformational and transactional leadership styles of bank managers and conflict management strategies: An application throughout Turkey
  1. Tez No: 385512
  2. Yazar: FATİH SOBACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA POLATCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Günümüz örgütleri yoğun rekabet ve hızlı değişimin yaşandığı bir ortamda faaliyetlerini sürdürmektedir. Böyle bir ortamda örgütlerin yaşamlarını devam ettirebilmeleri açısından en önemli faktörlerden biri sahip oldukları liderlerdir. Örgütlerde yer alan birim ve bireyler arasındaki farklılıkların oluşturduğu çatışmalar liderin önemini bir kat daha arttırmaktadır. Çünkü iyi yönetilmeyen bir çatışma örgütler açısından büyük sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu araştırmada Türkiye'nin en büyük bankalarından birinde görev yapmakta olan şube müdürlerinin sergilemiş oldukları liderlik tarzları ve kullandıkları çatışma yönetim stratejileri incelenmiştir. Araştırmanın amacı şube müdürlerinin liderlik tarzları ile çatışma yönetim stratejileri arasındaki ilişkileri, liderlik tarzlarının çatışma yönetimi üzerindeki etkilerini ve bu değişkenlerin yöneticilerin bazı özelliklerine göre farklılaşma durumlarını ortaya koymaktır. Araştırmada dönüşümcü ve etkileşimci liderlik tarzlarının çatışma yönetim stratejisi seçimi ile ilişkili olduğu ve bu liderlik tarzlarının çatışma yönetim stratejisi seçimi üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonunda daha etkin bir liderlik ve çatışma yönetimi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays organizations are operating in a intense competition and rapid change. In this case, organizations can continue their lives that they have one of the most important factors are the leaders. The differences between the units and individuals in the organizations bring on conflicts and this case is still more increasing the importance of leaders. Because of a poorly managed conflict, organizastions can experience major problems. In this study, working in one of Turkey's largest bank by branch managers have demonstrated their leadership styles and conflict management strategies they used were examined. The study aims to reveal the relationships between the branch managers' leadership styles and their conflict management strategies, the impacts of leadership styles on conflict management and this variables differentiation status according to some characteristics of the managers. The results show that, transformational and transactional leadership style is associated with the choice of conflict management strategy and this leadership styles has an influence on the choice of conflict management strategy. At the end of study, to have more effective leadership and conflict management suggestions have been presented.