Sicill-i ahval defterlerine göre Malatya doğumlu memurlar: 1879-1909
The officers born in Malatya according to sicill-i ahval registers: 1879-1909
- Tez No: 385510
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ ÇAVDAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 375
Özet
II. Mahmud dönemi ile Tanzimat döneminde bürokrasi alanında yaşanan önemli değişim ve gelişim neticesinde memur sayısında büyük artış olmuştur. Memur sayısının artması denetimde zorluklar yaşanmasına neden olmuştur. Bu durumun ortadan kaldırılması için II. Abdülhamid döneminde Sicill-i Ahvâl Defterleri tutulmaya başlanmıştır. Memurların isimlerini, lakaplarını, babalarının isimlerini ve mesleklerini, hangi sülaleye mensup olduklarını bu defterler aracılığıyla öğrenmek mümkündür. Ayrıca memurların hangi görevlerde bulundukları, aldıkları maaşlar ve bildikleri diller hakkında da bilgi sahibi olabiliriz. Bu çalışma ile Osmanlı Devleti içerisinde görev yapmış Malatya doğumlu memurlar tanıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
II. Mahmud and Tanzimat Era became a big increase in the numbers of the officials because of significant devlopment and change in bureaucracy area. There were some difficulties because of a big increase in the numbers of the officials in this era. Sicill-i Ahvâl records were began to record in II. Abdülhamid Era for removing this situation. It has been that these records includes lots of information about names, and nicknames of the officials, names and jobs of their father and their familiar. Also, records give information about officials' work, their salary and the languages they speak. In this study, we have tried to introduce the officials borned in Malatya and worked in Ottaman Empire.